DNA testi üllatused

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
walborg
Postitusi: 11
Liitunud: Esmaspäev 12. Oktoober 2009, 13:24:10
Status: Eemal

DNA testi üllatused

Postitus Postitas walborg »

Ma tegin huvi pärast DNA testi ja üllatusena tuli ühe vana-vanavanema jagu šoti päritolu. Kedagi nagu kahtlustada ei oska, kõik esivanemad teada ja eeldatavalt ka eestlased. Ainus vihje on punapeade esinemine ühes harus. Kas kellegi suguvõsas on teada šoti päritolu esivanemaid, oskaks ehk vihje anda, kust suunast otsida?
arkin
Postitusi: 1505
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 22:00:01
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas arkin »

Siit võiks omajagu mõtteainet saada: https://et.wikipedia.org/wiki/Eesti_%C5%A1otlased
Aitab!
Postitusi: 22
Liitunud: Esmaspäev 23. Veebruar 2015, 19:54:02
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas Aitab! »

Kus ja kuidas testi tegid?
kussu
Postitusi: 106
Liitunud: Esmaspäev 17. November 2008, 14:21:11
Asukoht: Rammu saar
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas kussu »

Huvitaks ka mis ja kus testida? Kas see on usaldusväärne ja mis infot sealt saaks? https://www.myheritage.com/dna
tkatre
Postitusi: 39
Liitunud: Neljapäev 03. Detsember 2020, 08:19:12
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas tkatre »

MyheritageDNA peaks näitama max 5nda põlvkonna autosomal dna järgi - ehk siis ta võtab arvesse nii isa- kui emapoolsed.
Ma tegin selle eelmine aasta ja sain hiljuti tulemused: 25% on Finnish (piirkonnana näitab just Ingerimaad), mis on ka korrektne sest mu vanaema oli ingerlane.
Ma tegin selle testi üldse selleks, et teada saada kas ta võiks mulle anda vihjet mu isapoolse vanavanaisa kohta - kuna mingi 14% näitab Ida-slaavi piirkonda ja 11% Lääne-Slaavi (eelkõige Poola alasid), siis ma võin eeldada, et too tundmatu esiisa kuskilt sealt siis oli.

Lisaks tekkis mulle tohutu kogus matche soomlaste näol - nendega pole küll midagi peale hakata, sest ma ei tea oma ingeri suguvõsast midagi peale vanavanaisa ja vanavanaema nime.
Küll aga uurisin ma ühte kokkulangevust, mis mul oli ühtede ameeriklastega. Kõige rohkem ühiseid dna segmente (ka pikkuses). Selgus, et nende vanemad olid eestlased, kes II maailmasõja ajal kõigepealt Inglismaale ja siis juba Ameerikasse siirdusid.
Otsingute tulemusel nägin Genist, et nende isaema on minu suguvõsaga samast piirkonnast pärit. Kuna nende ameeriklaste ema oli adopteeritud, siis ka sealtkaudu ei leidnud üles linki, mis mind nendega võiks ühendada.

Samas nende matchide seas leidsin ka ühe enda jaoks tuttava nime, kellega meil ka päriselt veresugulus on (küll üsna kaugel tasandil).

Eks see dna testimine rohkem sellisel meelelahutuslikul eesmärgil ole, eriti kui ühised dna segmendid on lühikesed (muutub ebatäpseks).
tkatre
Postitusi: 39
Liitunud: Neljapäev 03. Detsember 2020, 08:19:12
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas tkatre »

Ma nüüd abikaasa peal katsetasin Ancestry't. See tuleb tagastada Iirimaale ja tal on juba postimaks tagastusel tasutud. Kõik teised tuleb oma kuluga USA-sse tagastada.

Abikaasa suguvõsas on legend, et Põhjasõja ajal üks rootsi sõdur tuli koos oma lätlasest naisega ja nende järglastest said siis mu abikaasa esivanemad.
Kirikuraamatutest ja ka mõisa hingerevisjonidest leiab dokumente päris kaugele tagasi, aga 1722a sünnikannet enam ei leia - et oleks näha isa nime.
Kuna väidetavalt see Ancestry test peaks näitama kuni 10 põlve autosomal dna-d, siis oleks huvitav näha, kas ta näitab sellest mingit jälge.
whosol
Postitusi: 231
Liitunud: Laupäev 04. Märts 2006, 20:02:03
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas whosol »

Neid DNA päritolu % ei saa võtta päris üks-ühele nii nagu neid presenteeritakese vaid tuleb osata lugeda ja läheneda veidi loominguliselt. Nii MyHeritage kui ka FTDNA (Family Tree DNA) on oma testide kirjelduses öelnud, et autosoomse DNA testi tulemused peaksid kajastama esivanemate päritolu 500 ja enam aastat tagasi ehk siis aega 1500 ja sealt kaugemale. MyHeritage geneetilised grupid peaksid seevastu kajastama lähemat minevikku.

Võrdlusbaasiks on statistilised grupid, mis peaks kajastama mitte siis rahvust, aga mingist kindlast piirkonnast pärit DNA-d, mis on sama gruppi kuuluvate inimeste vahel piisavalt sarnane, kuid eri gruppide vahel piisavalt erinev, et neid üldse saaks tuvastada. Paljude gruppide vahel, eriti Lääne-Euroopas, on aga erinevused nii väikesed, et nende vahel vahe tegemine ongi üsna keeruline ülesanne. Seetõttu ei ole ka eraldi gruppi eestlaste osas.
Väga väike protsentuaalne erinevus erinevate võrdlusgruppidega võib otsustada selle, kas sulle kuvatakse tulemustes näiteks šoti DNA või hoopis iiri või skandinaavia DNA (paljudel šotlastel on viikingitelt pärit skandinaavia juur). Ehk kui testi tulemustes on kirjas 10% šoti DNA, siis see tähendab tegelikult seda, et 10% sinu DNA-st langeb kõige paremini kokku šoti võrdlusgrupiga. Selle kõrval võib olla veel teisi võrdlusgruppe, mida sulle enam ei kuvata, sest sarnasus nendega on väiksem kui šoti võrdlusgrupiga, kuigi need erinevused võivad olla tõesti väga väikesed. See, et võrdlusgrupi nimetuseks on pandud šoti ei pruugi aga tähendada šoti päritolu, tuleb hoopis arvestada võrdlusgrupi kaugema päritoluga, ehk šotlaste puhul võiks selleks olla skandinaavia viikingid. Jah, ka Eestis on olnud šoti juurtega isikuid, aga sellega ei saa seletada nii suurt protsenti, va kui 2-4 põlve tagasi on tõesti olnud mõni šotlasest esivanem. Šoti esivanem näiteks 10 põlvkonda tagasi tähendaks juba alla 1% osakaalu sinu DNA-s. Seega pean tõenäolisemaks, et eetslastel on selliste tulemuste puhul pigem ikkagi tegemist vana Skandinaavia DNA-ga.

Eestlased on üldse segu oma naaberrahvaste DNA-st. Põhja-Eesti juurtega inimestel on suurem osakaal Soome DNA-d, isegi kui teadaolevalt ühtegi soome päritolu esivanemat ei ole (vabalt isegi kuni 50% või rohkem). Lõuna-Eesti juurtega inimestel on suurem Balti ja Ida-Euroopa (või Poola, MyHeritage puhul ka Balkan, mis minu hinnangul võiks samuti viidata Poolale ja lõuna-slaavi DNA-le) DNA osakaal, saartel ja Lääne-Eestis jällegi skandinaavia DNA.

Kokkulangevused inimestega peaksid kajastama lähemat minevikku, ühiseid esivanemadi kuni 5 põlvkonna ulatuses. Tegelikkuses on aga suurem osa kokkulangevustest palju kaugemast minevikust (nn identical by state ehk kokkulangevus piirkonna alusel), jäädes samuti aega 500+ aastat tagasi, mida kirjalike allikatega ei ole võimalik enam tuvastada, seda eriti väiksemate alla 10cM segmentide puhul (alla 7cM segmente ei tasu üldse väga jälgida). Sellepärast on eestlastel ka palju kokkulangevusi soomlastega, kellega meil lihtsalt on suur nö vana soome-ugri DNA ühisosa, aga ka teiste naabritega, kellega on samuti kaugemast minevikust pärinev DNA ühisosa.

NB! Kõik eelnev põhineb isiklikule kogemusele ja arusaamale, ei ole ise geeniteadlane.
kussu
Postitusi: 106
Liitunud: Esmaspäev 17. November 2008, 14:21:11
Asukoht: Rammu saar
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas kussu »

Tänud! Väga hea vastus. Hetkel siis ootan veel paar aasta kuniks see dna-tamine populaarsemaks muutub ja rohkem n.ö. võrdlusgruppe ehk tekib.
Michael
Postitusi: 2
Liitunud: Kolmapäev 20. Aprill 2022, 11:01:04
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas Michael »

Palun soovitage laborit, kus saaksin Tallinnas DNA testi teha... Nagu ma aru saan on Eestis juba võimalik sellist protseduuri teha ?
whosol
Postitusi: 231
Liitunud: Laupäev 04. Märts 2006, 20:02:03
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas whosol »

@kussu eks nad jah pidevalt täiustavad ka oma tehnoloogiaid, aga oodata pole vaja, mida rohkem on testi tegijaid, seda kiiremini valdkond areneb. Peale selle, kui perekonnas on vanemaid inimesi, siis neile soovitaks küll esimesel võimalusel testid ära teha. Esiteks, neist kõige rohkem kasu, ja teiseks, hiljem võibolla ei ole enam võimalik ):

Millist ettevõtet valida testi läbiviimiseks? Eestlaste seas on populaarsemad MyHeritage ja FamilyTreeDNA, mida julgen mõlemat soovitada. MyHeritage eeliseks on suurem andmebaas ja mugavam kasutajaliides, miinuseks väiksem täpsus (palju valevasteid) ja agressiivne turundus. FamilyTreeDNA eeliseks on suurem testide valik ning soovi korral saab hiljem lisateste (emaliin, isaliin) tagantjärgi juurde tellida ilma uut proovi saatmata (säilitavad olemasolevaid proove). MyHeritage seevastu pakub ainult autosoomse DNA testi. Kuna MyHeritage kasutab tegelikult oma testide analüüsimiseks FamilyTreeDNA laborit, siis sisuliselt on tegemist ühe ja sama testiga. Ise soovitaksin tellida test FamilyTreeDNA-st ning hiljem lihtsalt andmed üleslaadida ka MyHeritage keskkonda, nii saab kasutada mõlema keskkonna eeliseid ja soovi korral hiljem ka lisateste juurde telllida. Mõlemad ettevõtted teevad päris tihti ka allahindluseid, tasub silm peal hoida.
whosol
Postitusi: 231
Liitunud: Laupäev 04. Märts 2006, 20:02:03
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas whosol »

@Michael ei tea, et Eestis sellist teenust pakutaks, vähemalt mitte suguvõsauurimise eesmärgil. Eesti Geenivaramus saab teha geenitesti, aga sellel veidi teine eesmärk ja suguvõsa uurimise eesmärgil seda minu teada kasutada ei saa. Kui soovite teha DNA testi suguvõsa uurimiseks ja päritolu tuvastamiseks, siis tuleb arvestada, et suurim kasutegur seisneb testi pakkuva ettevõtte testi teinud kasutajate andmebaasis, mida suurem on see andmebaas (ehk mida rohkem inimesi on sama ettevõtte dna testi teinud või andmebaasi oma andmed üles laadinud), seda rohkem võrdlusmaterjali ja vasteid, mille põhjal üldse sugulussidemeid tuvastada saab. Seega soovitaks pigem vaadata välismaiste ettevõtete poole, kellel pikem kogemus ja suuremad andmebaasid.
Michael
Postitusi: 2
Liitunud: Kolmapäev 20. Aprill 2022, 11:01:04
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas Michael »

Tänan teid põhjalike vastuste eest!
walborg
Postitusi: 11
Liitunud: Esmaspäev 12. Oktoober 2009, 13:24:10
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas walborg »

Ma teemaalgataja. Nüüd aasta hiljem kaldun ka arvama, et mingit ühte šotlast mu esivanemate hulgas pole. Küll aga on enamik pärit rannikult ja saartelt, nii et tõenäoline on, et see dna on ikka skandinaavia oma. Ehk asus Hiiumaale ümber kogukond viikingite järeltulijaid (nt Gotlandi saarelt vms Läänemere piirkonnast...) , kes siis säilitasid seda briti saarte segmenti sajandeid.
Väga meelelahutuslik sait on MyTrueAnchestry.com - sinna saab oma dna üles laadida ja nad võrdlevad seda arheoloogiliste väljakaevamiste käigus leitud luudelt võetud dna-ga. Päris uhke on ikka näha matchi 6000 aastat tagasi Eestimaal elanud isikuga või siis kaugemat matchi Stonehenge'i piirkonnast Inglismaal, rääkimata tohutust hulgast matchidest viikingi ajast. Nt Vikings Valhalla alguses olnud St Brice's day massacre arheoloogiliste leidude dna-st on mul päris dna match 6-ga !!!
heaaasta
Postitusi: 2
Liitunud: Teisipäev 08. Veebruar 2022, 13:16:02
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas heaaasta »

Tere!
MInu MyHeritage keskonnas tehtud geenitestide tulemuste järgi on minu isal 15% inglise, minul 12%, pojal 7%. Kas sellisel juhul võiks juba oletada, et isaisal oli ca 25-30% ja tema isal 50%? Suguvõsas on käinud jutud Inglise meremehest :-)
whosol
Postitusi: 231
Liitunud: Laupäev 04. Märts 2006, 20:02:03
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas whosol »

15% võiks tõesti viidata sellele, et isa vanavanavanem oli inglane. Aga, igaksjuhuks tasuks isa tulemused kontrolli mõttes kanda ka mõnda teise keskkonda (mitte uue testi tegemine vaid MyHeritage testi tulemuste üleslaadimine), näiteks FamilyTreeDNA või LivingDNA (briti firma)(või mõlemasse), et näha kas sealt tuleb sarnane tulemus. See etnilisuse määramine ei pruugi olla alati päris täpne ja kui on olemas võrdlusbaas erinevatest keskkondadest, siis joonistub üldpilt paremini välja. Kui tegemist on otsese isaliiniga (isa-isa-isa-isa jne), mille puhul inglise päritolu kahtlustate, siis kõige kindlam on lisaks teha y-DNA test, millega saaksite 100% kinnituse.
heaaasta
Postitusi: 2
Liitunud: Teisipäev 08. Veebruar 2022, 13:16:02
Status: Eemal

Re: DNA testi üllatused

Postitus Postitas heaaasta »

Suur tänu! Uurin sealt siis ka.
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”