Narvast

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Narvast

Postitus Postitas Assar »

Narva Jaani koguduse all 4380:1:2 all saaga pilt 50 on surnud Elisabeth Borck osa teksti on hävinenud, kuid üht teist on ikkagi näha kah. võibolla keegi oskab öelda, kes on christoph keda mainitakse ja mis tekst on veel arusaadavalt säilinud.

Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Assar »

Olge kenad, aidake niipalju kui seal säilinud on
Madis
Postitusi: 212
Liitunud: Teisipäev 02. Mai 2006, 15:56:05
Status: Eemal

Postitus Postitas Madis »

Võiks ju proovida
Nii
29. fr. Elisabeth Borck, Hr. Christoph /---/
... frau, dir im kinder = ... gestorben

Esimeses ...-lüngas võiks olla poolitatud sõna tagumine pool
Teises lüngas...tõepoolest imelik sõna. Enne seda on võrdus- või jagamismärk, mis meetrikas peaks tähendama eelmise sõna lühendamist. Ja esimene täht on üsna tõenäoliselt ü - sellisena on kirjutaja teda kasutanud ka kõrvallehel. ÜRSTEN?? ÜSSTEN?? Ei tea selliseid saksakeelseid sõnu kahjuks.
"dir" peaks tähendama "ennast, ise"
kristopaul
Postitusi: 79
Liitunud: Kolmapäev 12. Aprill 2006, 22:03:04
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas kristopaul »

Arvan, et kirjas on:
... frau, die in kindab = üchten gestorben ist.
... naine, kes lapse....... suri.
Kuna prefix ab viitab millegi katkestamisele, kaldun arvama, et suri last oodates, täpsemalt raseduse katkemise tagajärjel. Mis sõna sinna saksa keeles sobitada, ei tea kahjuks. Spekuleerisin sõna abbruch erinevate vormidega, aga ikka ei mõelnud välja. Ehk keegi aitab edasi mõelda.
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Casper?

Postitus Postitas Assar »

Lappasin oma vanad kogutud andmed läbi ja avastasin, et Narva kodanike raamatust? on olnud keegi Radmacher Christoph Casper(s), kes on abielus olnud Elisabeth Borckiga ja abiellunud mõni aasta varem kui see surmaakt. Caspers on surnud ... Mecklenburgis. Kui ma vaatasin seda sama lehte sünde - Babtizati. Siis märkasin, et ...
.... Caspers ja ametinimetusest Sall (sattler oleks küll sadulsepp, aga rattameister see igaljuhul pole) on saanud tütre Elisabethi, naine suri ära, tütre surma kohta andmeid pole või on hoopis teine perekond ja ei puutu üldse asjasse. Kui aga ema suri ära siis oleks ta ju pidanud olema Fr. Casper mitte Fr. Borck?! või Fr. Casper geb. Borck. Või mida teised arvavad?

Ette tänades:
Assar Järvekülg
Madis
Postitusi: 212
Liitunud: Teisipäev 02. Mai 2006, 15:56:05
Status: Eemal

Postitus Postitas Madis »

Võib-olla on selle mehe nimi ikkagi Christoph Casper Borck?
Sall - Salla rüütlimõis Simuna kihelkonnas?
Madis
Postitusi: 212
Liitunud: Teisipäev 02. Mai 2006, 15:56:05
Status: Eemal

Postitus Postitas Madis »

Kui vaadata kahte meetrikalehekülge koos, siis on näha, et sissekanded on tehtud kronoloogilises järjekorras ülalt alla. Näiteks Jeremias Friedrichiga seotud sünnisissekanne on tehtud 7. mail, sama nimega seotud surmasissekanne 16. mail ning see asub tunduvalt allpool, all ka 14. mail tehtud Heinrich Brüningkiga seotud sünnikandest.
Kui vaadata edasi, siis 29. mail tehtud sissekanne, mis seotud Elisabeth Borckiga asub allpool Casperi kohta tehtud sünnimärget.
Minu arbvates võib sellest küll järeldada, et viimatimainitud kanne on tehtud hiljem kui Elisabeth Borckiga seotu. Kuna E. B. suri enne kui sündis Casperi tütar, siis ei saa need märked olla omavahel seotud
;)
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”