talu ajalugu

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
männikutalu
Postitusi: 4
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2022, 14:20:01
Status: Eemal

talu ajalugu

Postitus Postitas männikutalu »

Minu vana-vanaisa Hans Jürgenson ostis 1909 aastal 3000 kuldrubla eest päriseks Kose kihelkonna Ravila mõisalt väikese talu "Männiko Nr.111. Ehitas peale elumaja, abihooned ja kolis perega aastal 1914 siia elama. Ja siin elan praegu mina oma taadiga.
Asi oli aga selles. et seda talu ostes oli siin olemas rehemaja, elukambriga ja suure rehetoaga.See hoone ja vel üks väike punasega märgitud kastike (võib olla välikäimla) on märgitud ka talu plaanil, mis oli ostulepinguga kaasas.
Kui aga oli maja, siis pidi seal ka elatama,on ju? Ja kusagilt oleksin naga kuulnud selle maja ehitusaastaks olema 1888, aga kindel pole.
Vot ja ongi küsimus - kust peaksin ma alustama otsinguid selle kohta, et kes elas siin kunagi enne meid?
Mõtlesin hingeloendeid vaadata, aga seal on vist nime järgi otsing, mitte talu järgi?
Ja pöördusingi jälle foorumi poole, sest ca 10 aastat tagasi sain teie abiga oma isapoolse Öhrenite sugupuu aastani 1658 lahti harutatud ja tänu Mardole, Katsale, Marile, Assarile ja teistele on ta kenasti ka Genis olemas.
Aitäh juba ette, kindlasti osate aidata.
Niina Indrikson Koselt.
arkin
Postitusi: 1500
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 22:00:01
Status: Eemal

Re: talu ajalugu

Postitus Postitas arkin »

Tere! Arvatavasti mõistan, mis talust on jutt. Minu hinnangul sellel talul väga pikka ajalugu enne ostmist ei ole. 1890. aasta Kose küla kaardil on siin karjamaa -- palvemajast kagu suunas kulgeval karjamaatriibul, Kalmistu kõrval, eks ole. Verstasel kaardil üheksa aastat hiljem on see ala juba hooneid täis. Magasiraamatu järgi otsustades on tegu saunikukülaga https://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA ... ,933,350,0 Kui mul on õigus, siis püsivat rahvast ei tasu loota. Vallavalitsuse arhiivist võib ehk hea õnne peale leida märkme, mis seob ära Männiku talu ja selle asuka. Muidu on sellised andmed kirjas vakuraamatutes, aga minule asjakohaseid ette ei jäänud.
männikutalu
Postitusi: 4
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2022, 14:20:01
Status: Eemal

Re: talu ajalugu

Postitus Postitas männikutalu »

Oi, arkin, aitäh sulle! Selline üllatus mulle! Et sina kohe tead, kus talus ma elan! Just kalmistu kõrval, nagu sa arvasid. Ja väga tõenäoline, et siin talus polnudki varem põliselanikke, sest mingeid kõrvalhooneid polnud ja mis talupidamine see ilma kõrvalhooneteta on?
Ja kaardid on nii toredad, ikka hoopis teistmoodi oli meie nn. saunaküla oma piiridega. Kui näiteks vanasti käis meie talu piir kokku kalmistu müüriga, siis talude tagastamise käigus 1990-ndatel võeti kohe lupsti talumaast 15 m kalmistu sanitaartsooniks ja ümber kalmistu on nüüd tee, ka talumaade arvelt.
Aga see selleks. Mul nii hea meel, et sa kohe teadsid. Ma ei tea, millest tuli mul see mõte uurida endisi võimalikke elanikke siin talus, selleks pole ju mingit vajadust. Minu lugu siin talus algab talu päriseks ostmisega ja terve isapoolne sugupuu aastani 1658 on Genis olemas.
Kas äkki oled ka siitkandiga isiklikult tuttav, või on kogu sinu tarkus ja teadmised seotud arviivimaterjalide ja hea mäluga?
Igatahes - veelkord aitäh!
Ja kui siiakanti satud, tule külla. Kohe kalmistu väravas!
Niina
arkin
Postitusi: 1500
Liitunud: Esmaspäev 19. Jaanuar 2009, 22:00:01
Status: Eemal

Re: talu ajalugu

Postitus Postitas arkin »

Tänan kutsumast! Minu postitus ei olnud küll mõeldud selleks, et uurimine varna visata. Huvi on ju inimlik ja tõenäoliselt võib midagi ikka leida. Minu teadmised on samuti saadud arhiivist ja kaartidelt.
männikutalu
Postitusi: 4
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2022, 14:20:01
Status: Eemal

Re: talu ajalugu

Postitus Postitas männikutalu »

No vot, ma ei visanudki uurimist varna!
Sellel kaardil, millest ma esimeses postituses kirjutasin ( 04. juuli aastast 1909), kus on Männiko nr. 111 maad ja kaks hoonet peale kantud, on märge, et see talumaade kaart on koostatud maamõõtja L.K.Buchmanni poolt 1898 aasta plaani järgi.
Ja mul tuli mõte, et kas kuskilt on võimalik seda plaani leida, et vaadata, kas seal ka juba hooned peal olid? Kui olid, siis pidi seal keegi elanud olema; kui aga ei, siis jõudis ehk vana-vanaisa Hans ise need hooned sinna ehitada. Võib-olla ostis ta selle talu hoopis aastal 1908, mul pole ostulepingut praegu käepärast. Ja sel juhul polekski mul enam küsimust, et kes siin ennem elas.
On ju loogiline?
Arkin, mõtle. Ja teised ka.
Niina
männikutalu
Postitusi: 4
Liitunud: Pühapäev 16. Jaanuar 2022, 14:20:01
Status: Eemal

Re: talu ajalugu

Postitus Postitas männikutalu »

Olen olnud vist liiga pealetükkiv ja familiaarne. Vaatasin ise ka mõnesid kättesaadavaid pabereid, aga ma ei osanud midagi leida.
Pole midagi.
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”