Rammu saare Jaak Lamboti tütred

Vasta
aimi_tedresalu
Postitusi: 23
Liitunud: Laupäev 20. Jaanuar 2007, 19:44:01
Asukoht: Tartu
Status: Eemal

Rammu saare Jaak Lamboti tütred

Postitus Postitas aimi_tedresalu »

Meesliin ehk Lamboti nime kandjad on põhjalikult uuritud, aga Rammu Jaagu (1702-1750) tütardega olen vähemalt mina küll toppama jäänud ja ka Genist pole leidnud, et keegi neid edasi uurinud oleks. Panen nad siia kirja, ehk on kellelgi andmeid või infot, mis edasi aidata võiks. Samuti on oodatud igasugune info Rammu Jaagu päritolu kohta, sest Genis on talle suisa kuninglikud esivanemad tekkinud, mida mina aga sugugi uskuda ei tohi. Võib ka otse e-posti kirjutada: aimike@gmail.com

Rammu Jaagu tütred ja nende abielud:

Mari, sündinud 1739, abiellus 1760 Mardi Eriku Toomasega Jõesuust
Ann, s 1741, abiellus Sepa Jüri Hindrekuga Kaberneemest
Eva, s 1743, abiellus 1765 Kalja Tõnu Jaaniga Pranglist
Triinu, s 1750, abiellus Ternamäe Mardiga Haapse külast Kiiu vallast.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Rammu saare Jaak Lamboti tütred

Postitus Postitas fossiil »

Kuna Jaak Lambot on ka minu esiisa, siis olen teinud üksjagu väljakirjutusi.
Tütarde kohta on mul kirjas:
Mari (kas oleks linki tema sünnikandele, mina pole ta sünniaastat leidnud?) esimene mees Toomas, MArdi Eriku p Jõesuust 1741-1763, teine mees Toomas, Haabse Hansu p.
Ann - Hindrek, Sepa Jüri p. Kaberneeme
Eva esimene mees Kalja Tõnu Jaan, teine mees Mart, Toomari Jaagu p. Neeme külast, kolmas Terneme Mardi Jaan
Triinu esimene mees Terneme Mart Haapsest, teine mees Jaan, Kingsepa Jaagu p. Salmistust

Genis olev päritolu on ka minu jaoks enam kui kahtlane.
Jaak oli Pranglil erinevates taludes sulaseks ja sulasena on ta ka leeris käinud. Käibeloleva legendi kohaselt olla Jaak pärit Soomest Sipoost, kust Klaus Klamaspak ta 1717 aastal omale Rammu saarele kalastussulaseks kutsus, aga kirikukirjadele tuginedes ei saa see viimane tõsi olla, sest Klaus oli 1722. aastal ise Miku Hansu sulaseks Prangli saarel, sulane ei saanud endale ju omakorda sulast võtta. Jaak abiellus Pranglist pärit Liisuga, Idlase Hansu tütrega (Klaus omakorda oli saanud Idlase Hansu talu peremeheks). PEale Jaagu abiellumist kaovad Pranglilt nii Jaagu-Liisu kui Klausi-Triinu jäljed ja ilmuvad välja Rammu saarel (esimese personaalraamatu sissekandes on kirikuõpetaja kirjutanud Klausi esimeste laste taha, et need on sündinud Pranglil, seega ei saa siin tegu olla lihtsalt samanimeliste paaridega, vaid ikka samade inimestega).

Aga oleksin samuti tänulik igasuguse info eest, mis Jaak Lambotit ja tema järglasi puudutab.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Rammu saare Jaak Lamboti tütred

Postitus Postitas fossiil »

1726. aasta vakuraamatust selgub, et Jaak Lambot oli Prangli saarel Nigola Tõnu vend. Tõnust perekonnanimega vabameest ei saanud, seega pöörab see kogu legendi Lambotite päritolust pea peale.
aimi_tedresalu
Postitusi: 23
Liitunud: Laupäev 20. Jaanuar 2007, 19:44:01
Asukoht: Tartu
Status: Eemal

Re: Rammu saare Jaak Lamboti tütred

Postitus Postitas aimi_tedresalu »

Väga huvitav! Kas saaksid palun siia lingi ka panna, et saaksin oma silmaga üle kaeda.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Rammu saare Jaak Lamboti tütred

Postitus Postitas fossiil »

http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,277,122,0" onclick="window.open(this.href);return false;

Vabandust, olen mälu järgi eksinud vakuraamatu aastaarvuga, see on 1732, mitte 1726, nagu enne kirjutasin.
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Rammu saare Jaak Lamboti tütred

Postitus Postitas fossiil »

Katsa parandas mu vea ära: selgub, et seal vakuraamatus on mitte üks, vaid hoopis kaks meest: üks on Nicola ja teine JAak. Ja Nigula Tõnu vend on hoopis Nicola. Jaak on tulnud tõesti Soomest. Ainult et millal ja kui Genis olev jutt vastab tõele, siis on ainult üks küsimus: kui vanaema Jaagu Eestisse tõi, miks ta siis aasta noorema õe maha jättis?
aimi_tedresalu
Postitusi: 23
Liitunud: Laupäev 20. Jaanuar 2007, 19:44:01
Asukoht: Tartu
Status: Eemal

Re: Rammu saare Jaak Lamboti tütred

Postitus Postitas aimi_tedresalu »

Mitmes allikas on märgitud, et Jaagu naine Liisu oli pärit Jõesuust.
Näiteks http://www.hot.ee/vigloj/Lambot/1jaak.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Või raamat "Alasti maailm: Kolga lahe saared".
Huvitav, miks selline info, kui Jaak tõesti Pranglilt pärit Liisaga abiellus?
fossiil
Postitusi: 376
Liitunud: Kolmapäev 02. Juuni 2010, 15:21:06
Status: Eemal

Re: Rammu saare Jaak Lamboti tütred

Postitus Postitas fossiil »

Ei oska sellele vastata.
Vaatasin Jõelähtme abielumeetrika üle, ajavahemikus 1730-1736 on abiellunud kolm paari Jaaku-Liisut:
1. Jaak, Sibbi Tenno sulane Kostirannast ja Liisu, Sibbi Tenno tütar sealtsamast (nende käekäik Kostirannas on jälgitav)
2. Niggola Jaak Pranglist ja Liisu, önsa Idlase Hansu tütar Pranglist
3. Jaak, Maardu mõisa karjane ja Liisu, Leppiko Jaani tütar Leppiko perest.
Ühtegi sellist paari, kus mõni Jaak oleks võtnud naiseks Liisu Jõesuust, ei suutnud tuvastada. Klaus Klamaspaki naine Triinu oli küll Jõesuust.
Vasta

Mine “Kuusalu kihelkond”