Häda ühe TINA RODI-ga

Vasta
AnneliRoode
Postitusi: 41
Liitunud: Kolmapäev 12. Veebruar 2014, 15:43:02
Asukoht: Austria
Status: Eemal

Häda ühe TINA RODI-ga

Postitus Postitas AnneliRoode »

TERE!

Mul on mure ja segadus ühe TINA RODI’ga. Ehk oskab keegi targem nõu ja jõuga abiks olla.

Hageri personaalraamatus on Angerja Mätlikko „Rodi”-de kohta kirjas, et JAANil ja Lenol on tütar TINA (23.11.1851) järgnev viide:
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,928,183,0" onclick="window.open(this.href);return false;

kus väikeses kirjas ka VALLASLAPS „unehelicher Sohn” AUGUST (23.12.1876).
Samas jätkub viide Tina kohta, et ta abiellub Tõnno KINKAR’iga 03.03.1874 ja selle kohta viide
lk 405 samas personaalraamatus on järgmine:
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,888,110,0" onclick="window.open(this.href);return false;

Viimasest viites on näha, et Tinal ja Tõnnol on sündinud tütar LENA (25.07.1876 (Sallentack)).
Kõik olemas olevad lapsed on kirjas ka AÕK Juuru koguduse usuvahetajate nimekirjas aastast 1887) [http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1752,696,0 ].

Ja siin see asi minu jaoks segaseks ka läheb. Tina ja Tõnno kihluvad ja abielluvad (kõik kenasti kirjas Hageri meetrikates) ja saavad ühised lapsed. Oletame, et Tina ei ole oma Tõnnole truu olnud ja teinud kõrvalehüppe „naabrimehe” juurde. Tagajärjeks on poisslapse sünd, keda Tõnno omaks ei tunnista ja kellele sünnikandes
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,2094,70,0" onclick="window.open(this.href);return false;
märgitakse juurde „vallaslaps”. Ja siis läheb pereelu kenasti edasi.
Aga vaadates nüüd kahe lapse AUGUSTI ja LENA sünnidaatumeid, siis miskit on nagu mäda. Lena on jündinud 1876 juulis ja August 1876 detsembris. Ok, bioloogiliselt võib ju kõik võimalik olla, aga tolle aegsetes tingimustes uskumatu!!!!, et üks 5 kuuselt sündinud laps ka ellu jäi. Kuna see sama August on minu vanavanaisa ja ta on surnud aprillis 1952 ning maetud Tallinnas Liiva kalmistule, siis sooviksin väga asjast pisut rohkem teada.

Kas võib siin olla ka viga meetrikas, kus August on hoopis sündinud 23.12.1867??? See oleks nagu loogilisem, et ema Tina oli siis vallaline 16-aastane, kui sündis poeg August.
Kahjuks ei leia ma aga infot, kus ja kelle juures siis August kasvas või kes teda kasvatas?

Tänan juba ette kõiki neid, kes võtavad vaevaks sellesse segadusse pisut selgust luua.

Lugupidamisega
Anneli Neumann-Roode
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Häda ühe TINA RODI-ga

Postitus Postitas Katsa »

Teie viidatud Tiina juures on ju vallaslaps August maha tõmmatud. See Tiina ei olnud Augusti ema, juba füsioloogiliselt on see võimatu. Pealegi oli see Tiina juba abielus, tal ei saanud sündida vallaslapsi. Isegi kui ta tollele Tõnule küla peal sarved pähe tegi, oleks abielu ajal sündinud laps ikkagi Tõnu seadusliku lapsena kirja läinud. Erandiks võisid olla ainult juhud, kui mees tõendatult ära oli (näiteks sõjas või vangis vmt.) tite tegemise ajal. Aga sel juhul poleks ema nimeks kirjutatud Rodi, vaid Kinkar.

Selle Augusti ema pidi olema keegi teine Tiina Rodi nimeline tüdruk - ma pakun, et see: Saaga EAA.3154.1.21:208?1529,469,650,79,0
Katrin H.
AnneliRoode
Postitusi: 41
Liitunud: Kolmapäev 12. Veebruar 2014, 15:43:02
Asukoht: Austria
Status: Eemal

Re: Häda ühe TINA RODI-ga

Postitus Postitas AnneliRoode »

Tänud!
Nüüd on "pilt" selgem Tiina osas ja nn häda temaga on õiendatud :)

Augusti enda kohta leian veel sellise kande, kus üleval väikeses kirjas, et Tiina ROODE (siis juba kirjutati nimi Roode'ks) on Mart Tambergi lesk ja gr.õ.usku jätkan tema jälgede ajamist :)
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,983,126,0" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja seejärel info AUGUSTI enda ja tema järglaste kohta puudub kirikumeetrikates või ei oska ma neid enam otsida. On olemas info Tallinna Aadressbüroo fondi lehtedel August ja tema naise-laste tuleku kohta Tallinna (1920-ndate) (KIRNA-KOHATU), kuid kust võiksin otsida ja leida tema abielu HELENE (LE(e)NU(a)) TAMMIK’u kohta ja 7-8 lapse sünni andmed? Kui nad näiteks kuulusid õigeusu kogudusse aga elasid Kirna-Kohatus (Juuru AÕK alt ei leidnud).
Kui Augusti ema Tina vahetas luteriusu õigeusu vastu, siis Augusti kohta mul andmed puuduvad. Tema naine Lena (Helene) on pärit Juurust-Mahtrast ja õigeusklik. Lapsed kandsid kõik nn venepäraseid nimesid (Nikolai, Aleksander, Glafira, Antonia, Aleksei, Augustin, Johann) ja perenimi muutus Rodi-Rode-Roode ning passid olid juba nii mõnelgi väljastatud. Seega oletan, et olid ikka kuskil õigeusukirikus "arvel".

Kus kohas on kirjas sünnid, kui lapsi ei ristitud (eelmise sajandi 30-ndad aastad) Tallinn ja Harjumaa?

Veel kord suur-suur tänu!

Lugupidamisega
Anneli Neumann-Roode
kattre
Postitusi: 125
Liitunud: Reede 12. November 2010, 00:32:11
Status: Eemal

Re: Häda ühe TINA RODI-ga

Postitus Postitas kattre »

Teema on küll paar kuud vana, aga võib-olla on veel abi.
1926. aastal võeti vastu uus perekonnaseadus, mille kohaselt tuli perekonnaseisutoimingud registreerida ka kohalikus omavalitsuses. Praegu peaks säilitatama Harjumaa dokumente rahvastiku toimingute talituse arhiivis. Igaks juhuks võiks üle küsida perekonnaseisuametist.
AnneliRoode
Postitusi: 41
Liitunud: Kolmapäev 12. Veebruar 2014, 15:43:02
Asukoht: Austria
Status: Eemal

Re: Häda ühe TINA RODI-ga

Postitus Postitas AnneliRoode »

Tänud vihje eest!!!

Kuna nii kui nii on tegu infoga, mis osaliselt ligikaudu 300 aastat vana, siis see mõni kuu ei muuda enam asja :) Ja aeg-ajalt on hea, kui mõni asi kauem "laagerdub", siis saab materjali veel kord sorteerida ja kogutut korrastada :)
Seega olen tänulik vihjete ja abi eest!

Lugupidamisega
Anneli Neumann-Roode
Vasta

Mine “Hageri kihelkond”