Saaremaa Tarvised ja Muhu Tarvised- seosed?

Vasta
ruheline
Postitusi: 153
Liitunud: Pühapäev 08. Veebruar 2009, 12:14:02
Status: Eemal

Saaremaa Tarvised ja Muhu Tarvised- seosed?

Postitus Postitas ruheline »

Lgp. kaasfoorumlased!

Minu sugupuu Tarvised on pärit Mustjala kihelkonnast, Elme mõisa (Magnushof) alla kuuluvast Järise külast. Isaliinipidi ajas tagasi liikudes on vanimaks Tarvise perenime kandvaks isikuks Pilli Ado Tarwis (Pilli Ado p. ,sündinud umb. 1745/46 Järise k. , surnud nov./dets. 1834 Järise k.). Tema järeltulijatest jõudis üks Tarviste haru 1896. aastal Saaremaal Maasi, Muhu saarele kõige ligemale. Minule teadaolevalt ei asunud sellest Järise külast pärinevast Tarviste suguseltsist keegi elama Muhusse.

Muhu perekonnaajalugu uurinud inimestega vesteldes, on olnud jutuks, et Muhus on mõned pered saanud oma perenime juba kaugel rootsiajal (nt. Smuulid). Kas ka Tarwised, seda ei tea. Muhu uurijad oletavad, et Tarvised liikusid just Muhust edasi Saaremaale, mitte vastupidi. Kuidas sel juhul seletada seika, et Saaremaa kirikuraamatutes ja hingeloendeis Tarviste perenime ei märgita, kui samal ajal seesama perenimi Muhus leiab ülestähendamist? Ehk on mõni kogenum perekonnaajaloo uurija sellega tegelenud ja oskab mind nõustada - mis seos on Saaremaa ja Muhu Tarviste vahel, või puudub see hoopiski?

Tänan.
inga.ligi
Postitusi: 139
Liitunud: Neljapäev 25. August 2005, 20:17:08
Status: Eemal

Postitus Postitas inga.ligi »

Teema huvitab mind väga - nimelt on olemas täpselt samamoodi Muhu Ligid ja Mustjala (ka Järise ja Võhma külad) Ligid! Ja seost nende vahel ei ole ei minul ega ka Ü.Rehepapil õnnestunud leida.Kusjuures Ligi nime kusagil mujal peale Muhu ja Mustjala pole antud.Kui Tarwistega on sama lugu - siis tekib mitmeid küsimusi - kas niisuguseid nimesid on veel ja miks? ja kas mingit sugulust nende vahel üldse olemas on või oli tegemist hoopis sama "nimeandjaga" - kes iganes see siis ka ei olnud,maaomanik või mõisnik.Kas keegi proff oskaks aidata?
Vasta

Mine “Saaremaa üldküsimused”