Kähri / Varik (Warik)

Vasta
reino
Postitusi: 45
Liitunud: Teisipäev 05. Oktoober 2010, 00:17:10
Status: Eemal

Kähri / Varik (Warik)

Postitus Postitas reino »

hakkasin oma emapoolse vanaema ema (Pauline Varik) liini jälgi ajama ja põrkusin ühe ootamatusega:

vanadelt sugulastelt (sealhulgas Pauline lastelt) sain sellised mälestused:
- Pauline ja tema mees Jaan Torm ei olnud kunagi abielus, seega lapsed ema nimel
- teadaolevalt elasid nad Hargla kihelkonnas (varem Sarus, hiljem Harglas)
- vähemalt Pauline esimene laps, Kalju, sündis Sarus, Mäe-Põru talus
- Kalju oli sündides Kähri, ülejäänud lapsed juba Varikud ja ka Kalju on hiljem (NL ajal) Varik.
- Pauline isa nimi oli Jaan Kähri, Ema nimi Maria
- Pauline oli laps isa teisest abielust, kusjuures esimese naisega olid lapsed Minna, Juuli, August ja Ruudi (mälu järgi nimed)
- Isa mingil ajal "eestindas" nime Kähri -> Varik
- Pauline kirjutas oma nime surmatunnini "Warik"
- Pauline ema suri siis, kui Kalju oli "paariaastane", kusjuures ühe loo põhjal oskas Kalju rääkida ja käia, aga ei adunud veel inimese surma.

Hakkasin Paulinet otsima tema hauakivil oleva sünniaja (16.03.1903) järgi, aga ei leidnud. Leidsin sünniaja järgi tema esimese poja Kalju Kähri (alias Warik), aga siin tabas mind kohe üllatus. Ilmselgelt on tegemist õige isikuga, kelle sünniaeg ja -koht klapivad, aga ema nimeks on Liina Kähri (alias Warik), mille kohta ühelgi elus oleval sugulasel ei ole mingit mälupilti ega aimdust, kuidas oleks võinud Liinast saada Pauline.

Samas, kui ma nüüd läksin 1903 sünnimeetrikasse, siis õnnestus täpselt Pauline Variku sünnipäeval (vana kalendri järgi 3. märts) leida Liina Kähr sünd Saaga EAA.1295.1.730:30?1247,1085,930,360,0 ja Saaga EAA.1295.1.761:82?2002,1780,1501,590,0. Isa mõlemad nimed ja ema eesnimi (teist keegi ei tea/mäleta) klapivad minu vaarema vanemate nimedega.
Leidsin ka Liina leerikande Saaga EAA.1295.1.232:10?1297,1866,1255,94,0, kuhu samuti märgitud (Warik) Kähri, Liina, Jaani ja Mari tütar.

Veel tagasi leidsin Jaani ja Mari abiellumise Saaga EAA.1295.1.730:21?108,828,1127,149,0 1902 ning personaalraamatu kande Saaga EAA.1295.1.759:52, mis klapib selles mõttes, et Mari oli tõesti Jaani teine naine.

Sealt tagasi minnes leidsin personaalraamatus antud esimese naise surmaaja järgi Rõuge kandist Viitinalt (Kosse) tõepoolest "Matli Kähr, Jaani naine" surmakande (Kusjuures, huvitaval kombel on vaid päev varem surnud 63 aastasena Hendrik Kähr, Jaani isa). Samast leidsin 2. naise, Mari, surmaaja 1925 nov, mis ajal Kalju oli umbes pooleteistaastane. Siin personaalraamatus on Jaani nime juurde kirjutatud sulgudesse "Warrik".

Viitina järgi leidsin ka personaalraamatu kande Saaga EAA.1268.1.452:109, milles ilusasti kogu pere koos - peremees Hindrik Kähr, tema poeg Jaan, tolle naine Matli ning nende lapsed Miina, Julie, Helene Alwine, Juhan, Kusta Rudolf ja August.

Aleksander on seal ilmselt Hindriku teine poeg ja Jaani vend?

ehk siis kokkulangevused on nii suured, et minul igatahes on hetkel tugev tunne, et Pauline Varik = Liina Kähr ja temaga seonduvalt siis ka ülejäänud suguvõsa selline, et ma tõlgendaksin järgnevalt:

Viitinal oli taluperemees Hindrik Kähr ning temal naise Katriga(?) kaks poega - Jaan ja Aleksander
Jaanil oli naine Matli sünd. Kruuw, kellega olid lapsed Miina (Minna?), Julie (Juuli?), Helene Alwine, Juhan, Kusta Rudolf (Ruudi) ja August
1902 kaotas Jaan päevase vahega isa ja naise (kui seal veel vaadata, kui palju inimesi on surnud loetud päevade jooksul põhjusega "valu rinnus" ja sealsamas mainitud sarlakeid ja rõugeid, siis ilmselt on tegemist olnud nakkushaiguse puhanguga).
Seejärel kolis Jaan Vastse-Roosasse, abiellus samal aastal Mari Lindenbergiga ning sellest abielust sündis tütar Liina Kähr.
Liina Kähri ja Jaan Tormi esimene laps, Kalju Kähri, sündis Sarus, Mäe-Põru talus 1924.

küsimärki tekitavad nimemuutused:
- Liina/Liine -> Pauliine
- kirikuraamatutes läbi kolme põlvkonna käinud nimi Warik/Warrik, mis on sulgudes aliasena s.t. nagu oleks paralleelse nimena kasutusel olnud.

kui nüüd keegi kogenum oskab veel lisada kinnitavaid või ümberlükkavaid viiteid, siis saaks ilmselt võtta ülaltoodu faktideks ja nendest lähtudes edasi uurida seotud harusid. esialgu veel pisut kõhklen ... ehk olen algajana mingeid kohti meelevaldselt tõlgendanud.
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Kähri / Varik (Warik)

Postitus Postitas Mari.Sarv »

Minu meelest Liina/Liine > Pauliine on OK.

Mu vanaemal oli üks vanatädi, keda teatakse Charlottena, sünnimeetrikas lihtsalt Lota;
tema õde, minu vanaema vanaema oli jutu järgi ikka Natalie, sünnimeetrikas Taali.

Ja foorumis oli näiteks SIIN hiljaaegu ühest kahe nime juhtumist juttu.
anu.jarv
Postitusi: 251
Liitunud: Kolmapäev 12. Juuli 2006, 18:03:07
Status: Eemal

Re: Kähri / Varik (Warik)

Postitus Postitas anu.jarv »

Minu meelest vägagi loogiline arutluskäik. Kuigi eesnime muutus tavaliselt vastupidine, keerulisem nimi muudetakse lihtsamaks. Samas aeg oli selline, et taheti ennast peenemana näidata ja muudeti lihtsamaid nimesid saksapärasemaks.
reino
Postitusi: 45
Liitunud: Teisipäev 05. Oktoober 2010, 00:17:10
Status: Eemal

Re: Kähri / Varik (Warik)

Postitus Postitas reino »

Tänud. Rääkisin veel ka vanemate sugulastega nende mälestustest, kandsin eelpoolkirjeldatu omal faktidesse ja jätkan sealt edasi.

Samas liinis lisanduvad nüüd siis kahes eelnevas põlvkonnas abielude kaudu Mõniste kandist nimed Lindenberg ja Kassuk ning Viitina kandist Raag

Kummaline tundub veel see, et Jaan võttis omale nime Warik (mida ühes allikas on kirjutatud ka Warrik), kui samas figureerivad Võrumaal pered Warik ja/või Warrik juba enne (kusjuures Jaani väimehe vanaema oli Warrik). Seda puutepunkti ei ole ma igatahes veel leidnud.
Ühelt poolt on juba Liina 1922 aasta leerikanne juba sulgudes nimega Warik (kusjuures see nimi on kirjutatud nii, et seda ei ole ilmselt lisatud hiljem), aga tema ema surmakanne 1925 siiski vähemalt kahes allikas ainult Kähri.
Mälestustest on küll teada, et Jaan tõepoolest muutis mingil hetkel oma ja ka laste perekonnanime, aga keegi ei mäleta, et mis selle põhjus oleks võinud olla või millal ja kuidas see täpselt toimus.
Vasta

Mine “Hargla kihelkond”