Vastseliina kirikuraamatud

Vasta
serpens
Postitusi: 30
Liitunud: Laupäev 07. August 2010, 13:55:08
Status: Eemal

Vastseliina kirikuraamatud

Postitus Postitas serpens »

Saagas on kaks personaalraamatut (mis küll omakorda jagunevad või on jaotatud mitmeteks osadeks) ja kui vanemate inimestega vestlema olen juhtunud (kes ka ise vahel uuemas olemas), siis on nad olnud tõsiselt üllatunud, et need on säilinud. Nad kõik teavad et need olid hävinenud, põlenud. Olen üritanud teada saada kuidas tegelikult asjalood on, kuid eriti pole targemaks saanud. Vaid olen leidnud sellise lõigu: „Vastseliina kiriku arhiiv on praegu peaaegu täiesti hävinenud. 1905. a oli õpetaja maja maha põlenud. Peale seda olnud kiriku ümbrus tervelt ülekülvatud paberitega. Selleaegne õpetaja Maks ei ole tundnud mingit huvi nende paberite vastu ega pole hoolitsenud, et paberid kokku oleks korjatud. Eesti Vabadussõja ajal on arhiiv pea jälle täielikult hävitatud.“ Ei ole leidnud Maks-i nimelist kirikuõpetajat.
1905.a põleng ei sobi aga kuidagi. Uuemas raamatus on andmeid kantud ka 1930-ndate algusest. Pigem sobiks see aeg vana raamatu sissekannete lõpetamise ajaks ja uuema raamatu alustamisajaks. Tihti olen komistanud ka erinevatele kuupäevadel, kus kirikuraamatu sünni- või abielukuupäev on mõni päev, kuu, või aasta erinevad lähisugulaste andmetest (enda või vanemate kindlaid sünnikuupäevi teatakse ikka, ja ka kuupäevad haudadel). Ja seda just uuema personaalraamatu osas, kus tegelikult on daatumid selgesti loetavad. Ja põhjus pole siinkohal vahe uue ja vana kalendri vahel. Nii et vahel on tunne, et need on ümber kirjutatud. Restaureeritud on neid kindlasti kuid väga ei usu ei restaureerimine tähendaks ümber kirjutamist. Samas pole väga kursis raamatute restaureerimisese protsessiga.

Hiljem on hakatud arvama, et neid peideti venelaste sissetulekul ja lihtsalt valetati et nad hävinenud.

Kas keegi teab Vastseliina kirikuraamatute tegelikku saatust?
Aigi Kattai
Wilholmensis
Postitusi: 99
Liitunud: Neljapäev 03. Veebruar 2011, 17:17:02
Status: Eemal

Re: Vastseliina kirikuraamatud

Postitus Postitas Wilholmensis »

Restaureeritud on vaid siis, kui seda protsessi on läbi viinud restauraator, kõik ülejäänud variandid on vaid parandused. Hoidku Jessake asjatundmatute paranduste eest! Vahest on olnud nii, et parandus on teinud hullemat kahju kui eelnev kahjustus.
Jah, restaureerimisel mingeid ümberkirjutusi ei tehta, see osa mis tekstis kadunud, see ongi kadunud.
Vasta

Mine “Vastseliina kihelkond”