Kändsimon ja Jürman

Vasta
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Kändsimon ja Jürman

Postitus Postitas annika.malva »

Kuhjavere kandist.
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalmerm »

Pisut on mul andmeid nende Jürman´ide kohta, kelle esiema oli Laos Koppeli tütar Anna. Kuna Laos Koppel elas Kuhjavere kandis oletan, et sealt oli pärit ka Anna mees (kelle eesnime ma praegu küll ei teagi.)
Aga Tarvastu kirikuõpetaja ja rahvusliku liikumise tegelane Michael (Mihkel) Jürmann, kes oli sündinud Vana-Põltsamaa vallas, Kuhjavere Jürman´idega ilmselt suguluses polnud ?

Kalmer
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas annika.malva »

Tere!

Minu teadaolev esiisa on Jüri Jürman (1783), tema naine oli Kai. Samas on mul üles tähendatud kokku kolm eri perekonda selle perekonnanimega, kõik Kuhjavere kandist. Ei ole neid peresid "kokku ajanud" veel. Põhimõtteliselt peaks nad olema sugulased...
Millal Laos Koppeli tütar Anna sündis? Ja kes olid tema lapsed? Võibolla nad siiski on mul kusagil kirjas, kuigi esialgu ei leidnud.
Mihkel Jürmanni kohta ei tea. Peaksin vanaema käest küsima, ta teab igasuguseid asju ;)

Annika
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalmerm »

Olen sealse kandiga väga vähe tegelenud.
See Laos Koppeli noorim laps - tütar Anna Maria oli sündinud 11. sept. 1891 ilmselt Aimla Kuusiku talus. Tema lapsed olid Kaupo ja Hans Jürmann.
Anna abiellumise aeg jääb "Saagast" välja ja tema mehe nime pole mul teada. Ilmselt oli ta pärit sealtsamast Aimla külast Kuusiku naabertalust Venesillalt. Ka Kuusiku Koppelid olid Venesilla talust tulnud.
Nende Venesilla Jürmanite esivanemad näivad olevat 1830. aastal sündinud Hans Jürmann Jüri poeg ja temast aasta nooorem naine Rõõt.
Kas Aimla naaberkülas Kuhjaveres ka algselt Jürman(n)e elas seda ma ei tea.

Kalmer
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas annika.malva »

Ahhhaaaa!!! Hans Jürman Jüri poeg on minu esiisa, Jüri Jürman Jüri poeg, vend. Hans sündis 10. 03. 1830. Rohkem mul Hansu kohta anmeid ei ole.
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalmerm »

Veel väike lisandus Aimla ja Kuhjavere Jürmannide kohta.
Lähemal uurimisel lähevad asjad sealkandis segasemaks. Näib, et ühes talus võis Aimlas sama perekonnanime saada talu peremees ja saunamees, kes omavahel vähemalt meesliinis sugulased ei olnud. Nii näib see igatahes Venesilla Koppelite puhul. Võimalik, et nii on ka Jürmannidega.
Hingeloendeis erinevalt kiriku personaliraamatuidt ei leidu Venesillal üldse Hans Jürmanni perekonda. Hingeloenduste järgi elavad Venesillal hoopis Peet Jürman, sünd 1793, kes tuleb Olustverest alajavahemikus 1811-16 Venesillale koduväiks. Peedi naine oli Ewa. Tema isa ja ema ning nooremad õed said pärast perekonnanimeks Raba. Peedi vanema poja Mats Jürmanni perekond läheb 1863 aastal elama Vastemõisa. Peet ja Hans Jürmanni sugulus jääb selgusetuks.
Sattus ette ka Kuhjavere Pajo Peedi talu nr 59, kus elavad Kai ja Jüri kes saavad perekonnanime Jürmann. Kuidas ja kas Jürist 10. aastat noorem Peet Jürmann Venesillaslt neile sugulane on seda ma ei tea. Küll aga näib Jüri isal Peedil olevat veel üks vanem poeg Hinrek, sünd 1771. Hiljem esineb ta ka Muhho Peedi võõraspojana, on vist Aimla mõisas kubjas ja siis Aimlas Soosaare/Metsa talu peremees ja saab perekonnanime Soo. Tema pojatütar Eva abiellus Laos Koppeliga.
Huvitav veel ka see, et Kuhjavere esineb hingeloendeis ja kirikuraamatuis Olustvere mõisa külana. Ajalooarhiivi „Kupitsas” ja vanadel mõisaplaanidel näib see aga olevat Jaska mõisa lahustükk.

Kalmer
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalmerm »

Selgitan pisut enda poolt eelnevalt tekitatud segadust Kuhjavere küla haldusjaotuse osas mõisate järgi.
Kuhjavere küla oli jaotatud Olusvere ja Jaska mõisa vahel. 18.saj lõpul oli. Jaska mõisa Kuhjaveres 10 ja Olustvere mõisa Kuuhjavere külas 9 talu. Kõige levinum talunimi oli Pajo, mida Jaska mõisa osas oli 7 ja Olustvere Kuhjaveres 3. Riiasaare talusid oli Olusvere osas 2 ja Jaska mõisa osas 1.Täiendusena lisati talu nimele peremehe eesnimi. Samuti oli sealkandis levinud kahe nimega talud. Näiteks oli Olusvere Kuhjaveres kaks Lääne talu, mida võidi nimetada ka Tillo taludeks.
1859 aastal ostis Olustvere mõisnik Paul von Fersen ära ka Jaska mõisa, siis kaotas Kuhjavere küla jaotamine kahe mõisa vahel tähenduse.
Perekonnanimede panek Aimlas ja Kuhjaveres osutus üpris huvitavaks, aga kuna see otseselt enam Jürmannidega ei haaku, siis sellest ehk kunagi juba eraldi teemana.
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas annika.malva »

Jah. Avastasin ka hiljuti, et Kuhjavere küla oli kahe mõisa vahel jagatud.

Mainitud Pajo Peedi talus nr 59 elanud Jüri ja Kai Jürman ongi "minu omad". Jüri vanemad on Pajo Peet ja Kadri.

Mul on välja märgitud Peet Jürman 1793, tema isa on ka Pajo Peet. Arvan,et Jüri ja Peet on vennad.

Ka Pajo Peedi Hinrik on mul olemas. Tema sugulust eelnevatega pole ka veel tuvastanud kuidagi.

Neid Pajo peete ja nende lapsi peab uurima täpsemalt, kuna mul kukub nii välja, et 7. põlves (kui mu ema on 1.) on mul 2 Pajo Peeti ja üks Pajo Jüri. Tahan uurida, kas need Peedid on üks ja sama, ja kas Jüri on ka nendega seotud.

************

Aga uurides Kändimonide liini tekkis mul kahtlus,et Kändsimon ja Simonlatser põlvnevad ühest isast. Esiteks oli neil ühel hetkel sarnane isanimi- Simo. Teiseks: Känd-Simo-n ja Simo-n-latse-r (Simo lapsed???). Selline sõnade mäng... Uurin asja.


PS Perekonnanimede panekust loeks küll lähemalt. Mis siis et see otseselt Jümanidega ei seostu. Mul, tundub, on seal iga nurga peal huvipakkuvaid peresid :lol:
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas annika.malva »

Jah, tuligi nii välja, et Simo Jaani pojad võtsid erinevad nimed- Simonlatser ja Kändsimon.
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalmerm »

annika.malva kirjutas:Jah. Avastasin ka hiljuti, et Kuhjavere küla oli kahe mõisa vahel jagatud.

Mainitud Pajo Peedi talus nr 59 elanud Jüri ja Kai Jürman ongi "minu omad". Jüri vanemad on Pajo Peet ja Kadri.

Mul on välja märgitud Peet Jürman 1793, tema isa on ka Pajo Peet. Arvan,et Jüri ja Peet on vennad.

Ka Pajo Peedi Hinrik on mul olemas. Tema sugulust eelnevatega pole ka veel tuvastanud kuidagi.

Neid Pajo peete ja nende lapsi peab uurima täpsemalt, kuna mul kukub nii välja, et 7. põlves (kui mu ema on 1.) on mul 2 Pajo Peeti ja üks Pajo Jüri. Tahan uurida, kas need Peedid on üks ja sama, ja kas Jüri on ka nendega seotud.

************

Aga uurides Kändimonide liini tekkis mul kahtlus,et Kändsimon ja Simonlatser põlvnevad ühest isast. Esiteks oli neil ühel hetkel sarnane isanimi- Simo. Teiseks: Känd-Simo-n ja Simo-n-latse-r (Simo lapsed???). Selline sõnade mäng... Uurin asja.


PS Perekonnanimede panekust loeks küll lähemalt. Mis siis et see otseselt Jümanidega ei seostu. Mul, tundub, on seal iga nurga peal huvipakkuvaid peresid :lol:
Leidsin ühest esivanemate tabelist Pajo Peedi Hinriku (27.04.1771-1831), kes oli ka Muho Peedi võõraspoeg Olustvere Kohjaverest. Hiljem oli ta Aimla mõisa kubjas ja siis Aimlas Soosaare/Metsa talu peremees. Perekonnanimeks sai ta Soo. Tema naine oli Saare Tooma Mari Võisikult.
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas annika.malva »

Pajo Peedi Hinrik (1771) ja Jürman Jüri (1783) on vennad. Vähemalt peaks olema... nende vanavanaisa on Muho (Tillo) Peet. või oli hüüti ka nende isa Muho Peediks? (sünd.1744)...
vanavanaisa, Muho (Tillo) Peedi poegadega on mul segadus majas- ühes kirjas oli tema poeg märgitud võõraspojaks, kuigi sünnimeetrikas oli must-valgel, et Peet on isa.
Soosaare/Metsa talust oli pärit ülalmainitud Jüri minia, Kivisild Kadri (1828).
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Postitus Postitas Kalmerm »

annika.malva kirjutas:Pajo Peedi Hinrik (1771) ja Jürman Jüri (1783) on vennad. Vähemalt peaks olema... nende vanavanaisa on Muho (Tillo) Peet. või oli hüüti ka nende isa Muho Peediks? (sünd.1744)...
vanavanaisa, Muho (Tillo) Peedi poegadega on mul segadus majas- ühes kirjas oli tema poeg märgitud võõraspojaks, kuigi sünnimeetrikas oli must-valgel, et Peet on isa.
Soosaare/Metsa talust oli pärit ülalmainitud Jüri minia, Kivisild Kadri (1828).
Tekkis küsimus kuidas Olustvere Kuhjavere küla Muho ja Tillo talud kokku sobivad ? Sealkandis olid üpris levinud talude topeltnimed. Tillo talu oli minu andmetel, aga teise nimega Lääne Sealt oli pärit Tartu Ülikooli rektori Hinrik Koppeli esiisa ja Aimla (Aimlasse jäänud) Koppelite esiema.
Veel huvitaks mind üks üpris salapärane Kadri, kellest Te ehk ka midagi teate. Ta oli Muho Peedi (Perdi) Ado Jürmani võõrastütar (?) (sündinud 1798. aasta paiku). Ta abiellus 1821. aastal Muho sulase Sarukse (Olustvere Mõisaküla või Tääksi) Hansu poja Toomas Vahtramäega.
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas annika.malva »

Ado Jürmani (1776) lapsed algavad Hinrikuga, kes sündis 1801 ja selle põlvkonnaga kahjuks Ado pere lugu mul lõppebki... üks Kadri Jürman on sündinud 30.09.1797. tema on minu andmetel sellesama Ado poolõde. ma ei ole surmkindel, et see pere on kõik veatult üles tähendatud. kohati on segadus suur.
Sarukse on ka tuttav nimi. mul on kirjas Sarukse Mats, kellel poeg Jaan Tamm (1782). mõlemad mu esiisad. jällegi ei ole peret laiemalt vaadanud, kuigi see plaan on küll olemas.
nende taludega... kohe üldse ei tea, miks neil kaks nime peab olema. :oops: Muho Tillo Peet oligi kirjutatud kahe talu nimega, kui mälu ei peta oli Tillo sulgudes. võibolla sündis Tillo talus või oli seal varem peremeheks. tema sünniaeg on mulle tedamata ja üldse on need ajad juba päris hämarad :wink:
heidi33
Postitusi: 4
Liitunud: Teisipäev 05. August 2008, 18:58:08
Status: Eemal

Tere

Postitus Postitas heidi33 »

Tundub, et see Soo Hinrik on minu esiisa, niipalju, kui minu mõistus võtab, kõik klapib. Uskumatu, et me nii paiksed oleme, elan ise Saarepeedil, Viljandimaal, Aimlast vast max 9 km, oleneb, kustkaudu minna. Minu neiupõlvenimi on ka Soo. :D Ja kui see Muho (Tillo) Peet on Hinriku isa, siis on mul kondikava 10 põlve jaoks. Iseenesest vahva, aga kuni 1900 aastani ei tea kahjuks rohkem kui ainult nimesid, sealt edasi on juba enam-vähem. Tundsin isegi Soo Tõnise tütart Liisat (ema Anna Aua[Kaend]), kes oli mu vanavanaema.
Tahan tänada Teid Annika, sest just Teie vihje aitas mind palju.

Lugupidamisega
Heidi Jüris :D
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas annika.malva »

Heidi,
tore et abi said! :D
kas mõtled seda Soo Hinrikut http://malvaste.tribalpages.com/tribe/b ... ste&view=0 ?
minu pere on oma talust lahkunud, isegi ei tea millal täpselt. kõva põntsu pani küüditamine.... aga mu ema käis küll noorena Kuhjaveres oma vanaema juures. rattaga Viljandist läks :)
heidi33
Postitusi: 4
Liitunud: Teisipäev 05. August 2008, 18:58:08
Status: Eemal

Tere Annika!

Postitus Postitas heidi33 »

Mulle tundub, et peaks sama olema jah, aga minul on Hansu sünniaastaks miskipärast 1790 (me oleme Hansu harust pärit). Aga ma olen alles väga algaja, äkki läks midagi segamini? Tegelikult alustasin uurimist alles paar nädalat tagasi, teadsin oma juuri kindlalt alates 1900. aastast, mil mu vanavanaema Soo Liisa Tõnis´e tütar sündis.Aga väga vahva, et keegi on juba pool tööd ära teinud :lol: Võib-olla tuleb kunagi tasumise tund :?:
Heidi
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas annika.malva »

mul ei pruugi samuti sünniajad veebilehel väga täpsed olla. ilmselt kusagil personaalraamatus oli pere ära toodud ja ma panin nad kirja. järgmises raamatus võisid nad juba eraldi olla ja ma ei otsinud ka. tihtipeale on erinevates raamatutes olnud erinevad sünniajad. nii et seda väikest erinevust ei tasu südamesse võtta- lihtsalt sünnimeetrikast tuleks üle kontrollida. :D
ma olen uurinud oma poolteist aastat, aga pean ka end algajaks. 8)
kermo.jürmann
Postitusi: 2
Liitunud: Esmaspäev 28. Detsember 2009, 23:34:12
Status: Eemal

Re: Kändsimon ja Jürman

Postitus Postitas kermo.jürmann »

Tere,

Alustasime hiljaaegu oma sugupuu uurimisega. Käsil on isapoolse haru meesliini uuringud, need kes Jürmanni nime on edasi kandnud.
Hetkel on teada niipalju, et minu vanaisa isa oli Alkensander Jürmann (1883-?), sealt edasi Hendrik Jürmann (1861-?), Rein Jürmann (1833-1910) tema vist ostis 1888 praeguses Ülde külas Saare talu, Juhan Jürmann (?-?)

Teame niipalju, et ühed Jürmannid pärinevad Põltsamaalt, praeguseks ei ole tuvastatud meie sugulus nendega. Sellest foorumist tuleb veel välja, et ühed Jürmannid pärinevad Kuhjavere kandist. Kuna nende kohtade vahemaad on nii väikesed, siis oleks loogiline arvata, et meie esiisad on kõik samad?

Küsimus, kas eelpool kõnelejad teavad rohkemat praeguses Ülde külas elanud Jürmannide kohta? Või on silma jäänud allikad, kust otsida tasuks?

Ehitame oma sugupuud geni.com-is. Võite sinna pilgu heita, et asjast paremini aru saada.
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Kändsimon ja Jürman

Postitus Postitas annika.malva »

enne, kui Genise piilun, kirjutan vastuse.
Mul on andmetes olemas Juhan Jürman, sünd 1810. Tema isa oli Rein *1746. Ja Reinul vend Peet *1744, kes mu kauge-kauge esiisa. Vennakesed on sündinud Ülde külas. Seega ma natukene julgen kahtlustada, et seesama Juhan Jürman ongi Su nimekirjas viimasena mainitu. Juhani järeltulijate kohta mul infot ei ole.
Kuidas te siiani uurinud olete, kust otsinud infot? Mul on välja kirjutatud osade Saagas olevate personaalraamatute kaadrid, kust leidsin Jürmanne. Ei pruugi olla 100%-liselt, aga vähemalt teeots. Ja kuna sünniaastad on olemas, siis vaataks sünnimeetrikatest ka üle.
Nüüd kiikan Genisse ka :)
kermo.jürmann
Postitusi: 2
Liitunud: Esmaspäev 28. Detsember 2009, 23:34:12
Status: Eemal

Re: Kändsimon ja Jürman

Postitus Postitas kermo.jürmann »

Tundub täitsa loogiline. Küla läheb täppi ja nimi ka, ju siis on. Suured tänud:)
Kuigi kui nüüd uuesti kirikuraamatut üle vaatan, siis selgub, et seal on kirjas Rein Jürrmann Juhani poeg sündinud 1833a.
Kuna oleme väga algajad uurimise alal, siis avastame Saagat, kuigi kohati suuri raskusi info väljalugemisega.
Mis need sünnimeetrikad on?
annika.malva
Postitusi: 255
Liitunud: Pühapäev 28. Jaanuar 2007, 18:58:01
Asukoht: Tallinn
Kontakt:
Status: Eemal

Re: Kändsimon ja Jürman

Postitus Postitas annika.malva »

kermo.jürmann kirjutas: Mis need sünnimeetrikad on?
Nendes raamatutes on registreeritud kõik sünnid, surmad ja abielud. Sealt saab teada inimese täpse sünniaja, vanemate nimed, kui on ses suhtes kahtlusi, vaderite nimed. Abielude kannetest saab enamasti teada abiellujate isanimed, sünnikohad, laulatuse kuupäeva. Surmade puhul märgitakse ära lisaks lahkunu vanusele ka surmapõhjus. Ja ikkakäib juurde ka küla v talu nimi.
Näiteks siin üks sünd ;)
Saaga EAA.1287.1.25:17?1622,1362,514,268,0
Vasta

Mine “Suure-Jaani kihelkond”