Laevad peale II maailmasõja lõppu Eesti lipu all.

Meremehed, laevnikud
Vasta
ruheline
Postitusi: 153
Liitunud: Pühapäev 08. Veebruar 2009, 12:14:02
Status: Eemal

Laevad peale II maailmasõja lõppu Eesti lipu all.

Postitus Postitas ruheline »

Tere kaasfoorumlased!

Eesti televisioonis näidati veidi aega tagasi kodumaist dokumentaali, kus oli juttu Eesti laevadest välisriikides pärast II maailmasõja lõppu. See oli tõenäoliselt Mati Talviku "Eesti aja lood" üks osa. Proovisin seda saadet ETV netiarhiivist leida, paraku ei leidnud. Oskab Teist keegi öelda täpsemalt, millises saates ja millises osas sellest saadeteseeriast näidati eelnimetatud materjali? Olin konkreetse saate ajal muudest tegemistest hõivatud ja kahjuks ei näinud ka saate kordust.
Senini püsib aga meeles selle saate üks lõik: viimane Eesti lipu all välisvetes sõitev laev lõpetas oma reisid alles 1976. aastal :!: , näidati ka selle laeva pilte - laeva korstnal ja külgedel olid sini-must-valge eraldustunnused, nagu see II maailmasõja ajast jäetud oli. Ilmne ja avalik vihje kogu maailmale, et eestlaste jaoks ei olnud II maailmasõda veel õiguspäraselt lõpetatud.
Saates mainiti, et sini-must-valge all sõitvad laevad eksisteerisid senikaua, kui neil oli eestlastest meeskond. Meeskonnaliikmed vananesid, ajapikku jäi mehi liiga väheks ja lõpetati tegevus. Arvatavasti olid nendel laevadel kogu tegevusaja vältel samad eestlastest kaptenid ja tüürimehed, kelle juhtimisel laevad II maailmasõja aegu võõrsile läksid. Konkreetsest vilksamisti nähtud saatest ei meenu kahjuks ühtegi laevanime, ega kapteni nime. Sooviksin nüüd tagantjärele, selle teema kohta teavet ja täiendusi.

Tänan tähelepanu eest!
Vasta

Mine “Merendus”