Mooralased

Vasta
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Mooralased

Postitus Postitas Kalmerm »

19. veebruaril 1776 sündis Tallinnas poisslaps, kes 25 veebruaril 1776 ristiti Pühavaimu koguduse õpetaja poolt kapten Desseni majas Andreaseks.
Lapse ema oli kapten Desseni mustanahaline teenijatüdruk nimega Rufula.
Ristivanemad olid kirurg Johann Schweichert ja Marta Titikoff.

Neist kellegi hilisema saatuse kohta pole mul andmeid..
Hiljem elas Tallinnas küll (mereväe) kapten-leitnant Andreas von Dessen, kellel oli suvemõis Paldiski maantee ääres. 1776 aastal oli ta aga 10-aastane. Võimalik, et kapten ja Tallinna (või Tallinn-Toompea) elanik oli ka tema isa Peter, kuid sellised andmed mul puuduvad.
Eelkõige pakub huvi Rufula ja Andreas, kui ilmselt ühed esimesed siin integreerunud (eestlaste hulka sulanud ?) mustanahalised inimesed. Perekonnanimesid Rufulal ja Andreasel polnud

Rufula rahvus pole muidugi teada ja teda nimetatakse "eine Mohrin", mida võib ilmselt tõlkida kui mooralanna või neegritar.

Ehk on kellelgi nende kohta mingeid andmeid ?


Kalmer
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Dessen

Postitus Postitas Assar »

Teate te siis midagi kindlat lapse isa kohta? Kas ma saan aru, et kahtlustate Peter von Dessenit lapse isaduses. Või on küsimuse rõhuasetus hoopis, kas Peter on Andreas Desseni isa. Kontrollin nädalavahetusel kas mul on Dessenitest andmeid, kuid huvitav oleks teada, kas tegelete suguvõsa uurimisega või mis kontekstis on huvi tekkinud?

Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Dessen

Postitus Postitas Kalmerm »

Assar kirjutas:Teate te siis midagi kindlat lapse isa kohta? Kas ma saan aru, et kahtlustate Peter von Dessenit lapse isaduses. Või on küsimuse rõhuasetus hoopis, kas Peter on Andreas Desseni isa. Kontrollin nädalavahetusel kas mul on Dessenitest andmeid, kuid huvitav oleks teada, kas tegelete suguvõsa uurimisega või mis kontekstis on huvi tekkinud?

Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
Lihtsalt juhuslik huvitav leid ja ehk sobiv ka foorumi temaatika laiendamiseks.
Ka Rufula nimi näib i unikaalne. Esineb ladinakeelsetes taime-, putuka- ja linnuliigi nimedes ja tähendab punast või punakat. Mehenimi Rufus – punapea. Naisenimedest kõlaliselt sarnasemad ehk vaid vene Rufina või Rufinja ja šona (Aafrikas Mosambiik ja Zimbabwe jm) Rufaro - õnn või rõõm.
Kapten Dessenit Andrease isaduses pole mul mingit alust kahtlustada, aga seda ei saa päriselt ka välistada.
Jäin lihtsalt hätta kapteni isiku ja tema ning Rufula tollase elukoha tuvastamisega.
Kirjanduse andmeil kuulusid Dessened vene teenistusaadli hulka ja nende perekonnanimi võis vägagi varieeruda — Desen, Dessin, Dessien, Desin. Sellepärast jääb selgusetuks, kas sellenimelised Tallinnas olid sugulased või mitte.
Huvitav kokkusattumus näit, et keegi etnograafiliste huvidega kollektsionäär Joachim Nicolas von Dessin elas 1727 kuni oma surmani -1761 Lõuna-Aafrikas Hea Lootuse Neemel.
Rohkem tean rätsep Johann Christoffer von Desseni kohta, kes sai 1763 Tallinna kodanikuks. 1786 elas Tallinna eeslinnas (üürikorteris) kusagil praeguse Roosikrantsi tänava ja Kaarli pst nurgal. Varem oli tal aga vist ka maja kusagil vanalinnas. Arusaamatuks jääb mulle küll see, miks ja milleks oli rätsepal aadlitiitel von ja tema samanimeline poeg ei õppinud rätsepaks vaid oli (1786) hoopis nn subkirurg Tallinna kreisiarsti alluvuses. ?

Lugupidamisega
Kalmer
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Ketto Koluverest

Postitus Postitas Kalmerm »

Leidsin juhuslikult huvitava sissekande Kullamaa koguduse meetrikaraamatust:
Saaga EAA.1243.2.3:28
22 juuni 1765 oli kindral von Löweni teener nimega Ketto, sünnilt moorlane, päras teda kui ta oli kristlikku õpetust saanud Koluvere lossis ristitud ja pühal ristimisel talle endise nime asemel talle nimi Friedrich Gottlieb Lohdener antud.
Vasta

Mine “Muud vähemusrahvused”