Kullamaa vakuraamatutest

Arhiivimaterjalidest (sh Saagas olevatest) raskesti aru saadavate sõnade jm välja lugemine
Vasta
Eerik.T
Postitusi: 27
Liitunud: Esmaspäev 18. Jaanuar 2010, 11:22:01
Status: Eemal

Kullamaa vakuraamatutest

Postitus Postitas Eerik.T »

Tere,

On tekkinud taas mõningaid küsimusi. Ehk oskab keegi veidi nõu anda.
1) Mis nimekirjaga (liste) võiks siin tegu olla:
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 144,1817,0" onclick="window.open(this.href);return false;
Talupojad, kelle nimel pole maad?
2) Mis on kirjutatud nende kolme mehe kohta:
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 2024,249,0" onclick="window.open(this.href);return false;
Siin tahaksin veel lisada, et eelkõige huvitab mind, kust need mehed pärit võiksid olla. Selleks sirvisin veidi ka vanemaid dokumente Vaikna kohta ning leidsin 17. sajandi lõpus koostatud revisjonist kaks märget:
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 2106,139,0" onclick="window.open(this.href);return false;
ning samast raamatust:
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 4,745,72,0" onclick="window.open(this.href);return false;
Kas võib olla, et siin räägitakse samuti kellestki, kelle nimi on Brügner või olen ma liialt optimistlik ega saa sellest käekirjast aru?

Olen igasuguse abi ja nõuande eest väga tänulik! :D
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Kullamaa vakuraamatutest

Postitus Postitas Mari.Sarv »

1. Need pered on katku tagajärjel täiesti välja surnud.
2. need mehed olevat sakslased ja käsitöölised (sollen teutsche und handwerker seyn)

Ja minu meeles järgmistes dokumentides on juttu kõrtsmikust (Krüger) nimega Jaak (ei pea makse maksma).

Edu!
Mari
Eerik.T
Postitusi: 27
Liitunud: Esmaspäev 18. Jaanuar 2010, 11:22:01
Status: Eemal

Re: Kullamaa vakuraamatutest

Postitus Postitas Eerik.T »

Suur tänu asjaliku ja kiire vastuse eest!

Kui tegu oli sakslastega ning ilmneb, et nad on Kullamaale jõudnud pärast Põhjasõda, kas siis võiks oletada, et nad tulid Tallinnast? Kas oleks mõtet selliseid nimesid kuskilt Tallinna selleaegsetest dokumentidest otsida?

Küsin seda, sest kaldun arvama, et Kullamaa materjalidest ei leia viidet nende päritolu kohta (kui just tõesti kuidagi meetrikast mõni vihje välja ei tule). Inkvisitsioonikomisjoni materjale aastast 1716 Läänemaa kohta Saagas üleval ei ole, kas need on hävinenud?

Tänan!
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Kullamaa vakuraamatutest

Postitus Postitas Mari.Sarv »

Härra Öhren figureerib küll juba kõige oma perega ka Kullamaa varasemas meetrikas (al. 1690), tegelesime siin foorumis üksvahe temaga põhjalikumalt. Brügneri kohta ei oska küll nii peast midagid öelda.

Tervisi!
Mari
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Kullamaa vakuraamatutest

Postitus Postitas Mari.Sarv »

Veel! Brüggereid on Kullamaal hiljem mitu elanud, ma usun seesama Hans Brügger~Brügner maetud SIIN
Hans ja Carl on olnud tislerid, Johanoli kõrtsmik, kelle isa oli olnud soomlane v. Soomest.
Eerik.T
Postitusi: 27
Liitunud: Esmaspäev 18. Jaanuar 2010, 11:22:01
Status: Eemal

Re: Kullamaa vakuraamatutest

Postitus Postitas Eerik.T »

Tere taas,

Suur tänu huvitavate viidete eest. Tõsi Hans Brügger lahkus 1735. a detsembris ja oli tisler ning selles sissekandes on tema vanuseks märgitud 80 aastat. Siiski, siiski 1732. a. adramaa revisjon teab rääkida, et Hans Brügger on ligi 90 aasta vanune tisler ning mis veelgi huvitavam: tal on kuus last. Minu arvates oli nii, et Carl oli Hansu poeg ning see poeg, kes võttis isa ameti üle. Samuti tundub mulle, et tegemist on justkui eestistunud perekonnaga. Kui vaadata sissekannet:

http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... ,347,116,0" onclick="window.open(this.href);return false;

paistab, et Carl Brügger võis olla tuntud ka kui Nikre Karl. Mitmes sissekandes ongi juttu olnud Nikre Kaarlest või siis Nikre Hanso Kaarlest (Hans Brüggeri poeg?). Samuti on Kullamaa meetrikates juttu veel teistestki Nikre ~ Nikri inimestest. Kuna tuli välja, et teiste seas ka Nikri Jürri koht oli 1710. a. pärast katku tühjaks jäänud, seostaksingi ma hilisemaid Nikri inimesi hoopis Hans Brüggeriga, kes oli tisler või siis maakeeli äkki nikerdaja e nikker. Seega võiksid Hans Brüggeri pojad olla veel ka Nikri Johan ehk Linna Johan ja Nikri Jürri, kes mõlemad figureerivad samuti Kullmaa meetrikates. Vähemalt Nikre Carl oli Hans Brüggeri poeg, selles olen juba üsna kindel. Huvitav on veel ka, et Nikri Johanit nimetatakse vahel Linna Johaniks ning kuskil (ilmselt samuti 1732. a. adramaa revisjonis - praegu ei leia seda linki) oli Hans Brüggeri kohta kirjutatud, et tema poeg käib kuskil midagi tegemas. Ei saanud sellest sissekandest tol korral eriti aru.

Muidugi peab siinkohal tunnistama, et minu eriala käib tegelikult taolisest analüüsist kaugelt mööda ning kõik oma teadmised ja oskused meetrikate uurimisest olen saanud iseõppimise teel. Seega ei pruugi mu väited eriti pädeda. Samas on see teema minu jaoks ikkagi väga huvitav ja oleksin väga tänulik, kui keegi suuremate kogemustega vihjaks, kui ma oma oletuste ja võimalike seoste otsimisega üleliia optimistlikuks või sootuks rappa lähen.

P.S kõrtsmik Jürgen Brügger Kullamaalt on minu jaoks täiesti uus. Ma pole varem seda revisjonidokumenti uurinudki. Tänan :D
Mari.Sarv
Postitusi: 800
Liitunud: Esmaspäev 20. November 2006, 15:34:11
Status: Eemal

Re: Kullamaa vakuraamatutest

Postitus Postitas Mari.Sarv »

Huvitav mõte see Nikri-nikerdaja!

Linna Johan on ka sealsamas 1732 nimekirjas.

Lause Hansu ja tema poja kohta. Ma ka ei veeri kõiki sõnu välja, aga umbes nii: ein alter tischler dessen Sohn ........ handwirkung praestiret - vana tisler, kelle poeg ... tasub oma käsitööga? [või misse praestiret võiks olla] Mulle igatahes tundub, et siin on ikka pigem juttu sellest Karlist, isa töö jatkajast.

Ja 1732 Hansu peres olevad lapsed on ka ilmselt juba Karli lapsed (arvestades vanust ja kõike).

Ja see eestistumise näide, no võib muidugi, aga sedalaadi topeltnimed seal meetrikates tavaliselt vihjavad elukohavahetusele ... võibolla siis asusid nad (mõisast?) Nikri tallu elama. Nojah, tontteab.

Anna teada kui mingit selgust saad.
Vasta

Mine “Arhiivimaterjalidest välja lugemine”