Kuramaa

Vasta
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Assar »

Soovitaks pöörduda Läti riigiarhiivi poole, see asub Riias Slokas iela 16. Neil on email histarch@com.latnet.lv
See aadress on ära proovitud ning peaks vastama (kuigi nad pole kiired vastajad).

Lugupidamisega:
Assar Järvekülg
Kalmerm
Postitusi: 366
Liitunud: Teisipäev 16. Jaanuar 2007, 12:45:01
Asukoht: Tallinn
Status: Eemal

Re: Kuramaa

Postitus Postitas Kalmerm »

Roosinupp kirjutas:Peale II maailmasõda kuulub Kuramaa küll Läti alla, kuid enne seda on Kuramaa eraldi asetsev Hertsogiriik.
Olen püüdnud oma sugulaste juuri sealt leida, kuid ei tea, kust otsida.
Otsin perekond Zinziust - peale perekonna nime ja sünnikoha aga paraku ei tea midagi.
Tänud juba ette, kui keegi midagi teab, kust peaks infot leidma
Läti parim Interneti eraisikute telefoniraamat (www.118.lv/privatie) Zinzius´e (või ka Zinsius) nime ei sisalda.
Zinzius kõlab ju lätipäraselt, kuid tegemist võib olla ehk (?) ka saksa nimega. Nii toob mormoonide andmebaas ära 26 Zinsiust (mitte küll Zinziust) kes on kas ristitud või abiellunud 1827-1872 kõik Saksamaal Baieris Oberpfaltzis, Schweix´is. Kõik nad olid katoliiklased.
Parimas mulle kättesaadav isikuandmete kogu Kuramaalaste kohta – raamat Der landische Mittelstand ind Kurland. Köln 1991, sisaldab andmeid 3200 perekonna või üksikisiku kohta ajavahemikust 1797 - 1863, neist valdav enamus peaks olema küll sakslastest linnaelanikud. Zinziuse nime raamatus ei leidu.
Saksamaal on 2000. aastatel ilmunud veel Kuramaa linnade Grobina (Grobina) ja Aizpute (Hasenpoth) kodanike- ja elanikeraamatud ajavahemikust 1700-1834/35, ning Jelgava (Mitau) raeliikmete raamat 1573-1918. Ühtegi neist raamatuist Eesti raamatukogudes vist ei leidu. Jekapilsi (Jakobstadt) hingeloendid 1797-1858 on vähemalt osaliselt kättesaadavad ka
Interneti vahendusel, kuid raske on selgitada, kas selles andmestikus on peale juutide ka muust rahvusest linnaelanikke.
Kuramaa talurahvas – lätlased (kuralased) ja liivlased võiksid kajastuda ehk raamatus: Die Kurlaendischen Seelenrevisionlisten 1797-1834. Arthur Hoheisen und Peter Woerster. Marburg. Herder Insitut, 1997. Kui raamat otsa pole saanud võib seda osta Saksamaal Herderi Instituudist. Eesti raamatukogudes seda ilmselt pole. Tutvustustest jääb raamatu sisu ja maht pisut segaseks

Baltisakslaste mälestusraamatus 1939-47 leidub kaks Zinnius´t: Alexander Zinnius oli pärit Mitavist (ehk praegusest Jelgavast) Kuramaalt a teine Elisabeth Zinnius Riiast.
On lootust, et ka Läti genealoogia põhiallikad digitaliseeritakse ja saavad Internetis kättesaadavaks. Nimelt käivitus möödunud aasta lõpul suur arhiiviprojekt „Raduraksti” (läti k genealoogia või ka päritolu). Innustust ja otsest eeskuju on selle loomisel saadud just meie „Saagast”. Lubatud, on, et juba selle aasta lõpul pannakse esimesed sisestatud andmed Läti arhiivide koduleheküljele üles.

Kuramaa liideti Vene riigiga 1795 ja sellega lõppes ka Kuramaa hertsogiriik.


Lugupidamisega Kalmer Mäeorg
Assar
Postitusi: 2215
Liitunud: Neljapäev 30. Märts 2006, 09:58:03
Asukoht: Viljandi
Kontakt:
Status: Eemal

Postitus Postitas Assar »

See, et Lätis Saaga analoogi tehakse on küll tore uudis, mis aga puutub nendesse raamatutesse. Siis hetkel olen välja tellinud raamatu. Die Kurlaendischen Seelenrevisionlisten 1797-1834. Arthur Hoheisen und Peter Woerster. Marburg. Herder Insitut, 1997 ja üritasin tellida ka Ratslinie der Stadt Mitau in Kurland 1573-1918 : Bürgermeister, Gerichtsvögte, Ratsverwandte, Ratsherren, Stadthäupter, Ratmänner, Stadträte, Stadtschreiber und Stadtsekretäre / von Karl-Otto Schlau
Ilmunud Hamburg : v. Pantzer, 2002 - Need on TÜ raamatukogus täiesti olemas. Kontrollisin siis igaks juhuks teisi raamatuid ka mis Kalmerm ette luges ja neid tõesti Ester kataloog ei leidnud. Kontrollisin ka nime Zinsius esinemist. Ega leidnud endal ühtegi vastet. Aga edu uurimisel!

Assar Järvekülg
Vasta

Mine “Muu Euroopa (v.a Läti, Soome, Rootsi, Suurbritannia)”