Kas sellega lõpeb???

Vasta
ontser
Postitusi: 247
Liitunud: Reede 23. Aprill 2010, 18:42:04
Status: Eemal

Kas sellega lõpeb???

Postitus Postitas ontser »

Pärnu Elisabethi khk. Tammiste mõis on 1811 revisjonis kuid kahjuks 1795 ja 1782 enam ei ole,et kas sellega seega ka uurimine piirdub???
nt. http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA. ... 1069,310,0" onclick="window.open(this.href);return false; antud perekonda edasi uurida ei saagi kuna puuduvad varasemad selle paiga revisjonid...
Arvo.Jägel
Postitusi: 939
Liitunud: Laupäev 18. Detsember 2010, 14:20:12
Status: Eemal

Re: Kas sellega lõpeb???

Postitus Postitas Arvo.Jägel »

Pärnumaa Elisabethi koguduse meetrikad algavad minu arust 1664 - see on oluliselt varem, kui mistahes mulle ette jäänud kihelkondades. Nii et edu nende vanade meetrikate lappamisel ;) Seda peab muidugi tegema 1811 ja tagurpidi, arvestades nimemuutusi jmt - see kõik sisustab väga hästi pimedaid sügis- ja talveõhtuid.
Hallis kirjas jutud on lihtsalt loba, postituse väärtuslik osa on ikka musta värviga :)
NB! Hetkel tunnen huvi Harku Kask'ede vastu!
ontser
Postitusi: 247
Liitunud: Reede 23. Aprill 2010, 18:42:04
Status: Eemal

Re: Kas sellega lõpeb???

Postitus Postitas ontser »

Kas siis Tammiste mõisa rahvas võis siis varem kuuluda mõne teise mõisa alla kui Tammiste mõisa varasemates revisjonides kirjas ei ole v ei ole neid lihtsalt veel üles pandud???
Ning kas sama lugu võib olla ka Saarde khk. mõisatega?
Katsa
Postitusi: 3735
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Kas sellega lõpeb???

Postitus Postitas Katsa »

Liivimaa kubermangu mõisate hingeloendid on lihtsalt märksa napimalt säilinud võrreldes Eestimaa kubermanguga. Saarde säilinud loendid algavad vist 1816. a. loendusest, varasemad on kõige kaduviku teed läinud.
Katrin H.
Arvo.Jägel
Postitusi: 939
Liitunud: Laupäev 18. Detsember 2010, 14:20:12
Status: Eemal

Re: Kas sellega lõpeb???

Postitus Postitas Arvo.Jägel »

Ehk teisisõnu (kui mu eelnev vastus segaseks jäi) - kui säilinud revisjonid (ja personaalraamatud) ära lõppevad, siis edasine (st ajas tagasi) uurimine on võimalik vaid meetrikate alusel; vahel harva saab toeks kasutada ka Saagas Estica osakonnas paiknevaid Liivimaa adramaarevisjonide materjale (Eestimaa puhul ka mõnede muude komisjonide materjale), samuti mõningate mõisade vakuraamatuid. Saarde kihelkonna meetrikad algavad 1789 (oli vist nii?), Elisabethi omad aga 1664 (ning peab lootma, et seal pole suuri auke sees).

Eks see üks nüri töö ole, mida peab veel mitu korda tegema, vastavalt sellele, kuidas uued isikud ja talunimed selguvad; samuti sõltub pastorite suvast, kas nad viitsisid sündmustele mõisad-külad juurde kirjutada või ei, kas nad inimestele panid kirja sünnitalud või sulastele vaid teenistuskoha (rohkem Eestimaal levinud, aga ka Liivimaal mõnes kohas oli see nii), kas surmakannetesse lapse nime kirjutasid või ei jmt. Olen isegi pidama jäänud kirjetele stiilis "abiellusid mõisa poiss Jüri ja mõisa tüdruk Mari" - kui sellistele asjadele muud infot juurde ei leia, siis kipub tõesti ummik tekkima. Samuti lihtsalt peab välja kirjutama kõik natukenegi sobivad kirjed - küll olnud, kus sadat kirjet üle lapates suudab sealt kaks-kolm tükki olemasolevatega siduda ja jälle killukese edasi liikuda.

Aga samas see on üsna huvitav tegevus :) Paaris kihelkonnas on põhimõtteliselt kogu suguvõsa saanud personaalraamatute alusel kirja panna ja meetrikast vaid fakte kontrollida - see oli natuke igav.
Hallis kirjas jutud on lihtsalt loba, postituse väärtuslik osa on ikka musta värviga :)
NB! Hetkel tunnen huvi Harku Kask'ede vastu!
ontser
Postitusi: 247
Liitunud: Reede 23. Aprill 2010, 18:42:04
Status: Eemal

Re: Kas sellega lõpeb???

Postitus Postitas ontser »

Seda ma kahtlustasin :) aga tänud põhjalikuma selgitustöö eest olen jälle veidi targem :D
Eks ta tüütu ole ühe meetrika mitmekordne edasi-tagasi lappamine aga nagu te ütlesite-huvitav ka :P
Vasta

Mine “Pärnu kihelkond”