Hiidlased Pärnu-Jaagupi khk-s

Vasta
Patrick Rang
Postitusi: 514
Liitunud: Kolmapäev 11. Jaanuar 2006, 22:06:01
Status: Eemal

Hiidlased Pärnu-Jaagupi khk-s

Postitus Postitas Patrick Rang »

Tere,

minu üpriski kaootilised uuringud Pärnu-Jaagupi meetrikatesse on pannud mind uskuma, et ca 1800 ja pisut enne seda elas Pärnu-Jaagupi khk-s, täpsemalt Sõõrike ja Pööravere mõisates päris kena hulk Hiiumaa päritolu inimesi.

1) 15 Jan 1794 abiellus Sõõrike mõisa "Hofsmagd Tio von Dagden";
2) 26 Dec 1795 abiellusid Sõõrike mõisa "Kokka Peter von Dagden" ja "Stubenmagd Liso von Dagden"
3) 12 Mar 1797 sünnib Peetril ja Liisul nimega Magdalena Catharina;
4) 17 Dec 1797 sünnib Sõõrike "Hofsmagd Madle von Dagden" vallastütar Ann;
5) 06 Aug 1799 sünnib Pööravere "Kokka Peter und Liso" tütar Ann. Olen julgelt võrdsustanud nad Sõõrike mõisa kokk Peetri ja Liiusga, vt 2)
6) 25 Apr 1804 abiellub "Pörafersche hofs Koch Peter von Dagden"; kelle jällegi olen võrdsustanud 2)-ga. Lisaks sellele sureb 23 Nov 1802 "Pörafer Kokka Petri naine Liso".

Nüüd siis siit ka küsimused:

a) kas lisaks loetletutele leidus veel nimetet mõisades Hiiumaa päritolu isikuid?
b) kas loetletute edasisest saatusest on midagi teada?
c) kas minu julge Sõõrike mõisa koka ja Pööravere mõisa koka seostamine on olnud õige? Ma loodan, et see nii on. Peeter peaks ca 1807 /1808 lahkuma Ungru mõisa (Ridala khk) ja ta saab perenime Rantsal. Perenime saab ta Hiiumaal, kuigi vaevalt, et ta tegelikult Hiiumaal sellal elas, pigem siiski Haapsalus.
d) millega seletada hiidlaste suhteliselt suurt osakaalu mõisates? Kas sellega, et mõisnik on de la Gardie?
e) Sõõrike ja Pööravere mõisate hingerevisjone 1795 ja 1811 ei ole paraku säilinud. Kas on mingeid kolmandaid allikaid, mille põhjal hiidlaste päritolu selgitada?

Terv,

PR
Vasta

Mine “Pärnu-Jaagupi kihelkond”