Kuidas leida sünnikannet sellisel juhul?

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
tkatre
Postitusi: 39
Liitunud: Neljapäev 03. Detsember 2020, 08:19:12
Status: Eemal

Kuidas leida sünnikannet sellisel juhul?

Postitus Postitas tkatre »

Tere!

Olen siin tegelenud oma vanavanaisa nime saamise otsimisega, aga otsingud jooksid hetkel natuke ummikusse. Võibolla keegi oskab edasi suunata, mida ja kuidas veel otsima peaks.

Lühidalt on minu pere lugu järgmine: vanavanaisa Friedrich leiti beebina kellegi trepilt, need inimesed võtsid ta endale kasvatada ja andsid talle oma perenime. Tegevus toimub Võnnu kihelkonnas, Ahja vallas, Kärsa külas enamjaolt.

Vanavanaisa nimi oli Friedrich Lõbu, sünnidaatum 12.juuni 1909. Surma hetke ei tea, aga see pole ka hetkel oluline.
Pere kes ta endale võttis olid Jakob ja Ann Lõbu.

http://www.ra.ee/dgs/browser.php?web=sa ... 6a658105f9
Selles personaalraamatus on minu vanavanaisa andmed kirjas, samuti tema abikaasa andmed, lisaks on minu vanaisa ja tema venna sünnikuupäevad.
Siit sain teada, et Friedrich abiellus 1932, see on ka PÕlva koguduse vastavas raamatus kirjas.
Eeldada võiks, et ta leeritati 14.juuli 1929 Võnnu kirikus? Selle kohta ma andmeid ei leia.
Pööraks tähelepanu veel mingile imelikule kritseldusele mis on tema andmete lõpus seal paremal pool. Kas siit võib välja lugeda, et ta justkui ristiti õigeusu kirikus, aastal 1914?

Proovisin leida siis vallaelanike nimekirjade kaudu. Jakob ja Ann Lõbu kohta on kirje olemas Ahja vallavalitsuse dokumentides aastad 1910-1914. Friedrichit nende nime all pole.
Leidsin siis hoopis Akste külaelanike nimekirja aastal 1918 ja seal oli kummaline kirje. Friedrichi perenimi oleks nagu Zelle ja usu kohta on märge orthodox. Siit järeldasingi seda ristimist.
http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=26 ... 19ababd362

Selge on see, et leidlapse puhul mingisuguseid "pärisvanemaid" ma ei leia, aga ma tahaks teada saada, mis hetkel sai Friedrichi perenimeks Lõbu.
Kuidas üldse tol ajal see nimede andmine käis? Kui last ei ristitud peale sündi, kuskohast siis sünnikannet võiks üldse leida?
Katsa
Postitusi: 3742
Liitunud: Pühapäev 23. November 2008, 22:50:11
Status: Eemal

Re: Kuidas leida sünnikannet sellisel juhul?

Postitus Postitas Katsa »

Võnnu pers. raamatu järgi oli see Friedrich kellegi Ella poeg, ilmselt siis vallaslaps. Kärsa õigeusu koguduse pihiliste nimekirja ilmus 1914. a. üks Zelge, Feodor Ella poeg Saaga EAA.1996.1.85:4?2436,1762,960,142,0, arvatavasti tegemist sellesama Friedrichiga, kuivõrd Feodor sobib üsna hästi Friedrichi õigeusu päraseks vasteks. Ja 1915 pihiliste nimekiri Saaga EAA.1996.1.86:4?2193,1688,1558,265,0. Järelikult ristiti laps õigeusklikuna, kuid kannet ma Kärsa kogudusest praegu ei leidnud. Võimalik, et kanne on jäänud lihtsalt tegemata või siis on kuskil mujal koguduses kirjas. Huvitav on aga see, et laps on pihiliste nimekirjas kirjas kui Valga linna elanik. Siit võiks järeldada, et ta ema oli Valga linna hingekirjas. See, et sünniaeg ja ema andmed olid koguduse õpetajale teada, tähendab seda, et laps nii väga täiesti teadmata päritoluga leidlaps ei olnudki.

Valga Jaani koguduse personaalraamatust leiab ühe Ella Zelge, sündinud Lepik Saaga EAA.1299.1.182:157?166,1311,1407,207,0, kes on 1907 lesestunud ning Valga kirikuõpetaja on tema kohta kirja pannud fortgezogen - ära läinud. Ma kõvasti kahtlustaksin, et too Ella ongi Friedrichi ema.

Perekonnanime muutmine oli tollal siiski suhteliselt lihtne, tänapäevaga võrreldavat protseduuri ei olnud. Jah, ta leeritati Võnnu luteri koguduses, mille kaudu sai temast luterlane, kuigi oli ristitud õigeusklikuna. Kritseldustes on kirjas, et ta on ristitud Kärsa õigeusu koguduses, kas 1914 käib selle kohta, millal ta ristitud on või selle kohta, et ta on 1914 kantud Ahja valla ilmselt siis hingekirja - aga igal juhul midagi sellist võib sealt välja lugeda.
Katrin H.
tkatre
Postitusi: 39
Liitunud: Neljapäev 03. Detsember 2020, 08:19:12
Status: Eemal

Re: Kuidas leida sünnikannet sellisel juhul?

Postitus Postitas tkatre »

Oi suur aitäh selle eest!

Ma alles ükspäev hakkasin mõtlema õigeusu nimedele, et Friedrich pidi olema mingisugune teine nimi.
Aga see õigeusu kiriku kanded olid venekeelsed ja jube kehvasti arusaadavad üldse.
tkatre
Postitusi: 39
Liitunud: Neljapäev 03. Detsember 2020, 08:19:12
Status: Eemal

Re: Kuidas leida sünnikannet sellisel juhul?

Postitus Postitas tkatre »

Kas keegi aitab siit välja lugeda?

http://www.ra.ee/dgs/browser.php?tid=16 ... f3f64f95bf

Saan aru, et Karl Wilhelm Zelge suri 1907, aga ma ei suuda leida kuidagi seda Ella Zelget.
Kuna tollal käidi nimede õigekirjutusega väga vabalt ringi, siis äkki sai temast mingi hetk üldse Ella Selge. Mingi sellise kirje ühe isiku kohta 1920-1920 Tartu nö maksuameti kohta, teenistuskäik.

Kuidagi ei leia ka selle Ella surmapaika, väidetavalt 1946 suri.
tkatre
Postitusi: 39
Liitunud: Neljapäev 03. Detsember 2020, 08:19:12
Status: Eemal

Re: Kuidas leida sünnikannet sellisel juhul?

Postitus Postitas tkatre »

Ma nüüd olen aasta aega selle teemaga tegelenud, aga Friedrichi sünnikanne on siiani leidmata jäänud. Ilmselt ma pole tabanud veel seda õiget kohta.

Kas keegi oskab lahti mõtestada? Miks peaks ristima lapse õigeusku, kui oletatav ema on luterlane ja hilisemad kasuvanemad on samuti luterlased?
Kas siit võiks eeldada, et lapse isa oli ka õigeuslik? Sest kui ema saigi vallaslapse, siis ta oleks võinud ta ka luteris ristida, seal neid vallaslaste kandeid küll ja veel.

1914 ilmus Friedrich/Feodor Zelge küll Kärsa õigeusu kiriku pihiliste nimekirja, aga samas Ahja vallaelanike 1914.a nimekirjast ma teda ei leidnud.
Alles 1918 oli sellenimeline laps kasuvanematega Ahja valla Akste küla elanike nimekirjas.
tkatre
Postitusi: 39
Liitunud: Neljapäev 03. Detsember 2020, 08:19:12
Status: Eemal

Re: Kuidas leida sünnikannet sellisel juhul?

Postitus Postitas tkatre »

Tere!

Jõuan jälle otsapidi vana teema juurde. Ilmselgelt mul oma vanavanaisa sünnikannet ei olegi võimalik leida. 1914a pihiliste nimekirjas oli ta ema elukohaks kirjas Valga. Saan aru, et see võibolla oletatava ema Ella Zelge surnud mehe endise elupaiga järgi kirjas - tsaariaegne sissekirjutuse süsteem. Seega võis see Ella Zelge tegelikult olla kus iganes. https://www.geni.com/people/Ella-Zelge- ... 4063516336
Olen kogunud kokku kõik info, mis tema kohta leidnud olen. Minu vanavanaisa oli alates 1918.a oma uute kasuvanemate perekond Lõbu juures kirjas.
Ella 1.poeg Rudolf Selimets oli oma vanaemaga koos Kovali talus (Paistu), elades ka hiljem sealkandis.

Ella kohta sain arhiivist tema surmatunnistuse - siit selgus et ta suri 1948.a oma poja Rudolf Selimetsa juures Uue-Kovali talus.

Väidetavalt elas Ella vahepealse aja Venemaal, siit ka uus abielunimi Zigareva. Ma ei kujuta ette, kas ma veel kuidagi saaksin otsida Zigarev/Zigareva nimelisi isikuid Venemaalt.
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”