Kirikumeetrikate usaldusväärsus

Perekonna ajaloo alased küsimused ja vastused, mis ei sobi geograafiliste või olemasolevate temaatiliste foorumite alla
Vasta
ylar
Postitusi: 25
Liitunud: Teisipäev 07. November 2006, 19:05:11
Asukoht: Kuressaare, Saaremaa
Status: Eemal

Kirikumeetrikate usaldusväärsus

Postitus Postitas ylar »

tere,

Tõstatan siinkohal küsitavuse kirikuraamatute usaldusväärsiuse kohta. Seni oli mul väike eelarvamus Personaalraamatute koha pealt ja võib-olla ka surmameetrikas lahkunu vanuse täpsuse koha pealt.

Nüüd aga olles kaevunud Pilistvere sünnimeetrikatesse (aastad 1777 ja 1778 aasta vähemalt), kus on olemas nii mustand kui ka puhtand, on tulnud võrdlemise tulemusel ette paarkümnend erinevust vanemate koha pealt.
No kuupäevadest ja sünniküladest ei hakka üldse rääkima. Kas ka mujal on selliseid ebatäpsusi ette tulnud?

Lisan siia ka kaks linki ühe sellise kohta:

Saaga EAA.3144.2.8:119?97,972,1208,111,0 ja
Saaga EAA.3144.2.6:581?1154,1328,1000,131,0

Ehk siis kanne 30. Kas Ann'i vanemateks on siis Jaak ja Mall (puhtand) või Jüri ja Triinu (mustand)?


Ja kui nüüd võrrelda ei saa, siis tuleb lihtsalt kirjapandut võtta puhta tõena?
Jepi52
Postitusi: 177
Liitunud: Kolmapäev 25. Märts 2015, 14:49:03
Status: Eemal

Re: Kirikumeetrikate usaldusväärsus

Postitus Postitas Jepi52 »

Tere,ylar !

Selliseid vasturääkivusi ja segadusi esineb mujal ka :( Üks näide minu teema all "Kurioosum - kas keegi oskab seletada".GENI-s arutelu "Ann - segadused vanusega" Kahjuks pole kummaski mõttevahetuseks läinud.
Mõttevahetuse algatamiseks pakun sellise võimaluse - mustandi järgi see Trino on ehk hoopis eelmise lapse vader,kes puhtandis jäänud kirja panemata .Sellist ruumipuudusel viltu kirjutamist olen mujal ka kohanud
Enamasti paistab ,et sünnikoha nimi on ju kirjutatud vanemate nime järele. Mustandist ei oska ma ema nime küll välja peilida :roll: Mõnikord peab ka teadmatusega leppima.Eks enamasti ongi kõik 99,9% ulatuses kindel :(
Kontrollimiseks - ehk on võrdluseks selleaegseid abielukandeid olemas .

Edu ja püsivust :)
HelleMai
Postitusi: 638
Liitunud: Teisipäev 10. November 2009, 02:23:11
Status: Eemal

Re: Kirikumeetrikate usaldusväärsus

Postitus Postitas HelleMai »

Eks neid vasturääkivusi on kohanud igaüks, kes vähegi kauem asjaga tegelenud on. Mina isiklikult usun rohkem mustandeid. Puhas ümberkirjutus on tihti vigu täis. Eksimine on inimlik nagu öeldakse, ümberkirjutaja silm on väsinud, tüdimus kipub peale jmt. Kui on mingi vasturääkivus, siis mina kontrollin läbi kõik saadaolevad allikad ja tavaliselt tuleb sealt ka õige vastus.
Antud loo puhul arvan, et õiged vanemad on ikkagi Triin ja Jüri, Jaak ja Mall on Jüri vanemad, seda on näha Kõo mõisa 1782.a. revisjonist Saaga EAA.1865.3.217/5:9?1140,1389,1195,323,0. Muidugi on vigu ka revisjonides, aga praegu toetab Jüri-Triinu versiooni ehk mustandit.
ylar
Postitusi: 25
Liitunud: Teisipäev 07. November 2006, 19:05:11
Asukoht: Kuressaare, Saaremaa
Status: Eemal

Re: Kirikumeetrikate usaldusväärsus

Postitus Postitas ylar »

Tegelikult mu küsimus oligi natuke sellesse suunda, et kuidas suhtuda meetrikatesse, milles pole näha, et on see puhtand või mustand...

Eks jah ristpisteid tehes, võrreldes erinevaid meetrikaid ja hingeloendeid, õnnestub osad vead välja sõeluda. Peab selle lihtsalt kukla taga meeles pidama, et kirjapanduty ei tasu puhta kullana võtta :D ...
Vasta

Mine “Perekonna ajalugu (üldküsimused)”